Ultimate magazine theme for WordPress.

اینترنت اکسپلورر پس از 27سال بازنشسته شد

0

به گزارش تک‌فکت; مایکروسافت امروز – 15 ژوئن 2022 مصادف با 25خرداد1401 رسماً به پشتیبانی از مرورگر وب خود، اینترنت اکسپلورر پایان می‌دهد.

تاریخچه اینترنت اکسپلورر

اینترنت اکسپلورر، همچنین به عنوان IE یا MSIE شناخته می شود، برای اولین بار در سال 1995 به عنوان بخشی از یک بسته الحاقی برای ویندوز 95 منتشر شد – اولین ویندوز با دکمه بدنام “شروع”. از سال 1995 تا 2013، این شرکت نرم‌افزاری چند میلیارد دلاری 11 نسخه از نرم‌افزار مرور وب خود را منتشر کرد – “برای بسیاری در جهان، این اولین معرفی وب جهانی بود.” آخرین نسخه آن اکسپلورر 11 بود که در سال 2013 قبل از جایگزینی با مایکروسافت اج منتشر شد.

ظهور و سقوط اینترنت اکسپلورر

در  اوایل دهه 2000، مرورگر معروف مایکروسافت پرکاربردترین مرورگر وب بود که تا سال 2003 به حداکثر 95 درصد سهم بازار رسید. یکی از دلایل ظهور حماسی این مرورگر این بود که مرورگر وب پیش‌فرض در سیستم عامل ویندوز مایکروسافت بود که به آن اجازه داد اولین جنگ مرورگر را در برابر رقیب Netscape Navigator برنده شود.

سهم استفاده از آن با راه اندازی فایرفاکس (2002) و گوگل کروم (2008) کاهش یافته است. سهم بازار مرورگر اکسپلورر در سال 2010 به کمتر از 50 درصد رسید و در سال 2012، گوگل کروم از اینترنت اکسپلورر به عنوان پرکاربردترین مرورگر وب دنیا پیشی گرفت. طبق آمار StatCounter،

از آغاز سال 2022، کاربران اینترنت اکسپلورر کمتر از یک درصد از کاربران وب را در تمام پلتفرم ها تشکیل می دادند.

گوگل کروم: محبوب ترین مرورگر وب امروزی

امروزه از هر 10 کاربر اینترنت 6 نفر با استفاده از گوگل کروم وب را مرور می کنند. طبق آمار StatCounter، تقریباً در همه کشورهای جهان، Google Chrome پرکاربردترین مرورگر است. مرورگر سافاری اپل با حدود 19 درصد دومین مرورگر محبوب جهان است و پس از آن فایرفاکس با حدود چهار درصد قرار دارد.

مایکروسافت در یک پرسش متداول فنی برای کسانی که می‌خواهند اینترنت اکسپلورر را مدتی طولانی‌تر نگه دارند، خاطرنشان کرد که فقط مرورگر IE در ویندوز 10 20H2 و نسخه‌های جدیدتر را حذف می‌کند. سیستم‌عامل‌های بی‌تأثیر شامل ویندوز 8.1، به‌روزرسانی‌های امنیتی توسعه‌یافته ویندوز 7 و برخی از نسخه‌های سرور ویندوز 10 خواهند بود.

internet explorer
internet explorer

از سایر کاربران، افراد یا شرکت‌ها خواسته می‌شود که سیستم‌ها و وب‌سایت‌های خود را به Microsoft Edge یا مرورگر دیگری منتقل کنند. برخی از کسب و کارها ممکن است از برنامه های قدیمی یا وب سایت هایی استفاده کنند که فقط با اینترنت اکسپلورر سازگار هستند. در حالی که Edge دارای حالت اینترنت اکسپلورر است، ممکن است این برنامه‌ها و سایت‌ها آنطور که انتظار می‌رود کار نکنند.

یک نظر بزارید

ایمیل شما منتشر نمی شود: