Ultimate magazine theme for WordPress.

اینترنت ماهواره‌ای به ایران خواهد آمد؟

0

اینترنت ماهواره‌ای یکی از بحث های داغ این روزهای فضای مجازی پس از تایید اولیه پیش نویس طرح صیانت از فضای مجازی توسط مجلس جمهوری اسلامی ایران است. شاید مطرح کردن این بحث پس این طرح کمی مشکوک باشد که توسط رسانه های جعلی یا سطح پایین مطرح گشته بیایید با مروری بر سیاست‌های موجود در دنیا و شرایط کشورمان این موضوع را بررسی کنیم.

قانون در مورد طرح صیانت چه میگوید؟

طبق اصل ۸۵ قانون اساسی، «سمت نمایندگی قائم به شخص است و قابل واگذاری به دیگری نیست. مجلس نمی‌تواند اختیار قانون‌گذاری را به شخص یا هیئتی واگذار کند ولی در موارد ضروری می‌تواند اختیار وضع بعضی از قوانین را با رعایت اصل هفتاد و دوم به کمیسیون‌های داخلی خود تفویض کند، در این صورت این قوانین در مدتی که مجلس تعیین می‌نماید به صورت آزمایشی اجرا می‌شود و تصویب نهایی آنها با مجلس خواهد بود.»

طرح صیانت از فضای مجازی چه می‌گوید؟

عنوان دستور کار : بررسی تقاضای عده ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد رسیدگی به طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای‌مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های‌اجتماعی طبق اصل هشتاد و پنجم (۸۵) قانون اساسی ( ثبت ۱۷۱) (چاپ۱۸۵) (در اجرای ماده(۱۶۵) آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی) (طرح صیانت)

متن کامل پیش‌نویس طرح قانون صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی به شرح زیر است:

مقدمه:

توسعه فناوری‌های نوین اطلاعاتی و ارتباطی و به خصوص پیام‌رسان‌ه‌ای اجتماعی و تحولات مرتبط با آن موجب ایجاد خلأ قانونی در این حوزه شده است. لزوم حمایت از تولیدات داخلی و صیانت از حقوق کاربران که به دلیل خلأ قانونی در معرض آسیب و نقض شدید قرار دارد و نیز تأثیرات مختلف اقتصادی، اجتماعی، امنیتی، فرهنگی و سیاسی پیام‌رسان‌های اجتماعی به عنوان یک زیرساخت نرم افزاری، ارائه طرح قانونی صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌ه‌ای اجتماعی با هدف اعمال حاکمیت و حمایت از حقوق کاربران را ضروری ساخته است.

چرا اینترنت ماهواره‌ای مطرح شد؟

اساسا رسانه‌ها برای جذب مخاطب معمولا با ایجاد پروپاگاندا و دادن اطلاعات غلط یا جعلی سعی در جذب مخاطب دارند که متاسفانه با وضعیت بی بندوبار مجازی در کشور ما این خیر یک کلاغ و چهل کلاغ می‌شود بهترین فرصت برای جذب مخاطب بیشتر مطرح کردن اینترنت ماهواره‌ای زمانی است که اینترنت کشور مورد بحث باشد خصوصا طرح صیانت از فضای مجازی

چرا اینترنت ماهواره‌ای در ایران در دسترس نیست؟

یکی از دلایل مشخص و واضح آن این است که هیچ شرکت آمریکایی حق تجارت با کشورهای ایران، کره شمالی، کوبا، سوریه را ندارد. و این یعنی در جغرافیای ایران هیچ سرویس آمریکایی توانایی خدمات دهی ندارد مانند اپل، گوگل و بسیاری از سرویس‌ها و نرم افزارهایی که در جغرافیای ایران غیر قابل استفاد هستند.

تحریم آمریکا
تحریم آمریکا

به همین دلیل این شرکت‌ها به طور مستقیم توانایی شرکت در ایران توانایی تجارت یا ارائه خدمات ندارند صرفا برخی خدمات پایه برای ما در چند سرویس آنلاین باز است.

قیمت تجهیزات اینترنت ماهواره‌ای

با توجه به زیرساخت اینترنت ماهواره‌ای امکان سرویس دهی به شدت محدود است اگر قرار باشد که تعداد مشخصی کاربر کیفیت کافی برای اتصال به اینترنت داشته باشند. برای مثال یک سرویس اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به گفته ایلان ماسک حدود ۹۰۰۰۰کاربر فعال میتواند داشته باشد. هزینه تجهیزات آن که شامل( دیش،مودم، کابل‌ها ) می‌باشد حدود ۵۰۰$ و هزینه بسته اینترنتی بتا برای کاربران حدود ۹۹$ ماهی آب میخورد.

که برای ایرانیان هزینه بسیار زیادی به حساب خواهد آمد تصور کنید برای هر ماه بایستی ۲,۵۷۴,۰۰۰تومان(با دلار ۲۶۰۰۰تومان) هزینه اینترنت کنار بگذارید.

نتیجه گیری

ایران و یا برخی کشورهایی که با بحران های اقتصادی شدید روبهرو هستند قطعا نمیتوانند مشتری مناسبی برای سرویس های اینترنتی ماهواره‌ای به حساب آیند، همچنین کشورهای تحت تحریم های ظالمانه ایالات متحده آمریکا محدودیت بیشتری دارند در منتیجه احتمال حضور اینترنت ماهواره‌ای تقریبا صفر است یا حداقل با تحلیل اخبار و شرایط حال تقریبا غیر ممکن است.

یک نظر بزارید

ایمیل شما منتشر نمی شود: