Ultimate magazine theme for WordPress.

اینترنت ماهواره‌ای چیست و چگونه کار می‌کند؟

what is satellite internet and how its work ?

0

اینترنت ماهواره‌ای؟

اینترنت ماهواره‌ای یک نوع شبکه بیسیم است که بوسیله ماهواره‌هایی که به دور زمین میچرخند تامین می‌شود. اینترنت ماهواره‌ای به لحاظ ساختاری با سرویس های کابلی و یا DSL تفاوت زیادی دارند و به صورت جهانی قابل دسترسی هستند. در حال حاضر شرکت‌های HughesNet و Viasat دو شرکت اصلی ارائه دهنده اینترنت ماهواره‌ای در ایالات متحده آمریکا هستند، در آینده نردیک نیز شرکت استارلینک نیز که مربوط به شرکت اسپیس‌ایکس و Project Kuiper که مربوط به شرکت آمازون است اضافه خواهد شد.

 

اینترنت ماهواره‌ای چگونه کار می‌کند؟

اینترنت ماهواره‌ای به وسیله امواج رادیویی که در ارتباط با ماهواره که در مدار زمین در حال  گردش است اینترنت را برقرار می‌کند. ارسال و دریافت دیتا که ابتدا از دستگاه شما شروع شده و پس از گذر از مودم به دیش و سپس به ماهواره در فضا میرسدکه سپس از ماهواره به ایستگاه زمینی که در واقع اپراتور شبکه NOC میرسد و برای پاسخ دقیقا این مسیر برعکس می‌شود.

satellite internet
اینترنت ماهواره‌ای

پس با این توصیف اینترنت ماهواره‌ای چهار جز در سیستم خود دارد

  1. دستگاه های آماده اتصال به اینترنت
  2. مودم یا روتر
  3. دیش ماهواره
  4. مرکز عملیات شبکه (NOC)

که هر کدام را به تفصیل توضیح خواهیم داد:

 

دستگاه‌های آماده اتصال به اینترنت

تمامی دستگاه‌هایی که توانایی اتصال به اینترنت و استفاده از آن را دارند مانند تلفن‌های همراه، تبلت، لپ‌تاپ، تلویزیون هوشمند، کنسول‌های بازی می‌باشد که بایستی به اتصال اینترنت مناسب داشته باشند.

  • زمانی که شما از یکی از این دستگاه‌ها استفاده میکنید این دستگاه‌ها درخواست های خود را به مودم یا روتر ارسال می‌کنند.

 

مودم یا روتر

ترجمه داده ها: مودم داده ها را ترجمه می کند تا بتواند بین دستگاه آماده اینترنت شما و دیش ماهواره ای ارتباط برقرار کند. می توانید برخی از دستگاه ها مانند رایانه ، تلویزیون هوشمند یا کنسول بازی را مستقیماً با استفاده از کابل اترنت به مودم خود متصل کنید.

 

دیش ماهواره

مرحله بعدی دیش ماهواره ای شما است. این دیش باید دقیقاً در موقعیتی قرار گیرد که سیگنال های ماهواره ارائه دهنده که از مدار ارسال و دریافت کند. یک تکنسین معتبر از ارائه دهنده شما محل کار را برای شما انجام می دهد.

 

ماهواره در فضا

تقریباً ۲۲۰۰۰ مایل (۳۵۴۰۵ کیلومتر) بالاتر از سطح زمین ، ماهواره های مورد استفاده در سرویس اینترنت ماهواره ای (مانند آنچه از ویاسات و HughesNet دریافت می کنید) بر فراز خط استوا معلق هستند. آنها با سیاره می چرخند (مدار ژئو یا زمین آهنگ)، بنابراین رله سیگنال ثابت می ماند. به این می گویند مدار زمین ثابت. این اجازه می دهد تا داده های دو طرفه بین ظرف شما و مرکز ارائه دهنده یا NOC برقرار شود.

تفاوت مدار ژئو با دیگر مدار
تفاوت مدار ژئو با دیگر مدار

مرکز عملیات شبکه (NOC)

هر زمان که از اینترنت اطلاعاتی درخواست می کنید ، چه روی پیوندی کلیک کنید ، چه برنامه ای را پخش کنید یا فیس بوک را باز کنید ، داده های آن درخواست از طریق رله فوق بارگذاری می شود. سپس ماهواره آن درخواست را به NOC ارسال می کند.

با استفاده از یک ظرف ماهواره ای بسیار بزرگتر از آنچه در خانه دارید ، NOC درخواست شما را دریافت می کند. سپس NOC به اینترنت پردازش را انجام داده ، اطلاعات درخواست شده را جمع آوری کرده و از طریق رله برای شما ارسال می کند.

تمام این فرایند ، از جمله ارسال و دریافت اطلاعات به ۲۲۰۰۰ مایل به فضا و رفت و برگشت درخواست در noc ، در کسری از ثانیه اتفاق می افتد.

 

یک نظر بزارید

ایمیل شما منتشر نمی شود: