Ultimate magazine theme for WordPress.

بازگشت فضانوردان ایستگاه‌ فضایی با سایوز به زمین

0

به گزارش تک‌فکت فضانورد مارک ونده هی، روز چهارشنبه 30 مارس به همراه فضانوردان روسکوسموس، آنتون شکاپلروف و پیوتر دوبروف به زمین بازگشت.  این سه نفر ایستگاه فضایی بین‌المللی را در ساعت 3:21 بامداد به وقت شرق آسیا ترک کردند و در ساعت 7:28 صبح (5:28 بعد از ظهر به وقت قزاقستان) در جنوب شرقی شهر دورافتاده جزکازگان قزاقستان فرود ایمن با چتر نجات انجام دادند.

محل فرود سایوز
محل فرود سایوز

بیل نلسون، مدیر ناسا، گفت:

ماموریت مارک نه تنها رکوردشکنی است، بلکه راه را برای کاوشگران بشری آینده در ماه، مریخ و فراتر از آن هموار می کند. ناسا و ملت افتخار می کنند که مارک را در خانه خوش آمد می گویند و از کمک های باورنکردنی او در طول اقامت یک ساله او در ایستگاه فضایی بین المللی سپاسگزار هستند.

ماموریت طولانی (Vande Hei) به محققان این فرصت را می‌دهد تا اثرات پروازهای فضایی طولانی مدت بر انسان را مشاهده و بررسی کنند، زیرا آژانس قصد دارد تحت برنامه (Artemis) به ماه بازگردد و برای اکتشاف مریخ آماده شود.

پروژه آرتمیس
پروژه آرتمیس

ونده هی در 9 آوریل 2021 همراه با فضانوردان روسی اولگ نویتسکی و پیوتر دوبروف به فضا پرتاب شد. دومین سفر او به فضا به مدت 355 روز، طولانی ترین پرواز فضایی انفرادی توسط یک فضانورد آمریکایی است که قبلاً 340 روز انجام شده بود و در مجموع او 523 روز در فضا ماند. دوبروف همچنین در اولین پرواز فضایی خود به مدت 355 روز در ایستگاه فضایی ماند.

ونده هی با حمایت از اهداف ناسا برای فرودهای آینده انسان بر روی ماه، تقریباً 5680 دور زمین و یک سفر بیش از 150 میلیون مایل را انجام داد، تقریباً معادل 312 سفر به ماه و بازگشت. وی شاهد ورود 15 فضاپیمای بازدیدکننده و ماژول های جدید و خروج 14 فضاپیمای بازدیدکننده بود.

پس از بررسی های پزشکی پس از فرود، خدمه با بالگردهای روسی به شهر کاراگاندا، قزاقستان جهت ریکاوری باز خواهند گشت. ونده هی برای سوخت گیری قبل از بازگشت به خانه، سوار هواپیمای ناسا به مقصد کلن آلمان خواهد شد. شکاپلروف و دوبروف سوار بر هواپیمای مرکز آموزش فضانوردان گاگارین خواهند شد تا به خانه خود در شهر ستاره روسیه بازگردند.

ونده هی در طول مأموریت رکورددار خود، ساعت های زیادی را صرف فعالیت های علمی در ایستگاه فضایی کرد و همه چیز را از تحقیقات گیاهی گرفته تا مطالعات علوم فیزیکی انجام داد.

Vande Hei
Vande Hei

با بازگشایی فضاپیمای سایوز MS-19 با وند هی، شکاپلروف و دوبروف، اکسپدیشن 67 رسماً در ایستگاه آغاز شد. فضانورد ناسا تام مارشبرن اخیراً فرماندهی ایستگاه را برعهده گرفت و فضانوردان ناسا راجا چاری و کایلا بارون، فضانورد ESA (آژانس فضایی اروپا) ماتیاس مورر و فضانوردان روسکوسموس، اولگ آرتمیف، دنیس ماتویف و سرگئی کورساکوف به او می‌پیوندند.

مارشبرن، چاری، بارون و مورر تا اواخر آوریل، زمانی که فضانوردان ناسا، کیل لیندگرن، باب هاینز، و جسیکا واتکینز، و همچنین فضانورد ESA، سامانتا کریستوفورتی به عنوان بخشی از ماموریت SpaceX Crew-4 به ایستگاه پرتاب می‌شوند،خواهند ماند.

 

منبع nasa
یک نظر بزارید

ایمیل شما منتشر نمی شود: