Ultimate magazine theme for WordPress.

دما ایده‌آل پردازنده و گرافیک کامپیوتر و لپ‌تاپ

What Is the Ideal CPU and GPU Temp?

0

تابستان نزدیک است و بسیاری در این تابستان داغ نگران سیستم خود هستند فرق نمیکند سیستم دسکتاپ باشد یا لپ‌تاپ این دغدغه برای همه صدق می‌کند جدای از آن همه در تابستان به سمت بازی‌های رایانه‌ای روی می‌آورند پس اهمیت موضوع کنترل دما لپ‌تاپ یا کامپیوتر خانگی خود را نشان می‌دهد.

دمای CPU و GPU ایده آل چیست؟

قبل از اینکه به نحوه نظارت بر دمای CPU و GPU خود بپردازیم، منطقی است که ابتدا یاد بگیرید که دمای ایده‌آل چیست، در غیر این صورت اعدادی که تماشا می‌کنید برای شما معنی ندارند.

به یاد داشته باشید که این دو تراشه (CPUوGPU) از یکدیگر جدا هستند، حتی اگر با هم کار کنند. این بدان معناست که شما باید هر دو را جداگانه نظارت کنید. دمای معمولی بهینه برای CPU و GPU عبارتند از:

دما به سلسیوس دما به فارنهایت نوع تراشه
۷۵°C≤ CPU temp ≤۸۰°C F167° ≤ CPU temp ≤ ۱۷۶°F CPU
۶۵°C ≤ GPU temp ≤ ۸۵°C ۱۴۹°F ≤ GPU temp ≤ ۱۸۵°F GPU

دماهای بالاتر از دمای ذکر شده در بالا خطرناک هستند و می توانند باعث گرمای بیش از حد و آسیب احتمالی و از دست دادن اطلاعات شوند. جلسات بازی طولانی‌تر و اورکلاک کردن اغلب می‌تواند منجر به دمای بالاتر شود.

محدوده دمای CPU در بارهای مختلف

در زیر یک جدول مقایسه بسیار مفید از یک موضوع Reddit وجود دارد که محدوده دمایی مختلف cpu را برای بارهای مختلف پردازنده نشان می‌دهد.

بار پردازشی مناسب به اندازه کافی بد فاجعه
CPU(حالت عادی) <35°C ۳۵°C≤CPU≤۴۵°C ۴۵°C≤CPU≤۵۰°C ۵۰°C
CPU(50%) <50°C ۵۰°C≤CPU≤۶۵°C ۶۵°C≤CPU≤۷۵°C ۷۵°C
CPU(100% full) <60°C ۶۰°C≤CPU≤۸۰°C ۸۰°C≤CPU≤۸۵°C ۸۵°C
GPU(حالت عادی) <40°C ۴۰°C≤GPU≤۵۰°C ۵۰°C≤GPU≤۶۰°C ۶۰°C
GPU(50%) ۵۵°C≤GPU≤۶۰°C ۶۰°C≤GPU≤۶۵°C ۶۵°C≤GPU≤۷۰°C ۷۰°C
GPU(100% full) <65°C ۶۵°C≤GPU≤۸۰°C ۸۰°C≤GPU≤۹۵°C ۹۵°C

جلوگیری از داغ شدن بیش از حد CPU و GPU

در زیر تعدادی از ساده ترین کارهایی که می توانید برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد GPU و CPU خود و بهبود عملکرد رایانه شخصی خود در حین بازی انجام دهید، آورده شده است.

تمیز کردن رایانه

یکی از دلایل شماره یک گرمای بیش از حد، رایانه پوشیده از گرد و غبار است که گرما را در داخل دستگاه به دام می اندازد. تمیز کردن مرتب رایانه شخصی ضروری است—اگر تنبل بوده اید و مدتی است به آن سر نزده اید، وقت آن رسیده که دست به کار شوید:

  1. یک قوطی هوای فشرده و پارچه میکروفیبر خریداری کنید.
  2. کیس را بردارید و گرد و غبار را با استفاده از پارچه و/یا هوا از روی آن پاک کنید.
  3. با استفاده از هوا، گرد و غبار را از روی برد مدار پاک کنید.
  4. به کارت گرافیک خود توجه بیشتری داشته باشید زیرا در معرض گرم شدن بیش از حد است.
  5. در صورت امکان خمیر سیلیکون تراشه ها را عوض کنید.( هر سالی یک مرتبه)

نمونه تمیز کاری سیستم را می‌توانید در پست زیر بخوانید: چگونه پاور کامپیوتر را سرویس کنیم؟!

هیچ کس این کار را دوست ندارد، اما تمیز کردن رایانه یک راه آسان برای کارآمد نگه داشتن آن بدون گرم شدن بیش از حد است. حداقل هر چند ماه یکبار آن را تمیز کنید.

اطمینان حاصل کنید که تهویه خوب وجود دارد

دلیل دیگری که ممکن است CPU یا GPU شما بیش از حد گرم شود، کمبود جریان هوا است، که باعث می شود گرمای تولید شده در داخل رایانه شخصی بدون هیچ راهی برای دفع باقی بماند. گرما به افزایش خود ادامه می دهد تا زمانی که دستگاه خاموش شود.

اطمینان حاصل کنید که دریچه‌های کامپیوتر شما باز باز هستند و فضای زیادی در اطراف دستگاه وجود دارد تا هوا آزادانه به گردش درآید. این ممکن است شامل بلند کردن دستگاه یا قرار دادن آن بر روی یک سطح سخت به جای فرش باشد.

فن داخلی سیستم را تعویض کنید

اگر رایانه شخصی شما مرتباً بیش از حد گرم می شود، حتی اگر تمیز و دارای تهویه مناسب باشد، ممکن است وقت آن رسیده باشد که فن خنک کننده داخلی را با یک فن جدیدتر یا قوی تر تعویض کنید.

CPU، GPU و سایر اجزای موجود در برد مدار هنگام استفاده گرمای زیادی تولید می کنند، بنابراین برای خنک نگه داشتن نیاز به کمک دارند. اگر رایانه شخصی شما دارای فن زیر سطح است، ممکن است آن‌ها را به خوبی خنک نمی‌کند.

یک فن خارجی اضافه کنید

یکی دیگر از گزینه‌های نگهداری عناصر رایانه شخصی شما در دمای ایمن، افزودن یک فن خارجی است که به فن داخلی کمک می‌کند تا همه چیز را خنک نگه دارد. اگر در طول مدت طولانی با گرمای بیش از حد یا کاهش قابل توجه سرعت مواجه شده اید، ایده خوبی است که آن را امتحان کنید.

می توانید از یک کول‌پد یا فن کوچک استفاده کنید یا فن مخصوصی را بخرید که به طور خاص برای چسباندن روی کیس کامپیوتر شما طراحی شده است.

سخن آخر

اکنون که می‌دانید چگونه دمای CPU و GPU خود را در طول جلسات بازی و در بین آن‌ها بررسی کنید، مجبود بود با استرس ناشی از خاموش شدن غیرمنتظره رایانه بیش از حد گرم شده مقابله کنید. با این حال، پیشگیری بهترین دارو است، بنابراین مطمئن شوید که برای خنک نگه داشتن دستگاه خود برای جلوگیری از دمای بالا در وهله اول، هر کاری که می توانید انجام دهید.

منبع Reddit
یک نظر بزارید

ایمیل شما منتشر نمی شود: