Ultimate magazine theme for WordPress.

دنباله‌دارها ,از خرافات تا حقیقت

از دنباله‌دار ها چه می دانید؟

0

دنباله‌دارها که بیشتر مردم اشتباها به آنها ستاره دنباله‌دار می گویند اجرام و پدیده‌های بسیار زیبایی در آسمان هستند که برای سالهای متمادی مردم از اونها به نشانه های ترسناکی از یه فاجعه در شرف وقوع یاد می کردند و تصور اینکه ستاره دنباله دار درآسمان دیده بشود  حتما یه اتفاق مهم رخ می دهد که اکثرا به تولد یک شخص مهم یا به پادشاهی رسیدن یک شخص تعبیر می کردند.  

دنباله‌دار‌ها چه اجرامی هستند؟

 دنباله‌دارها صخره های یخی بزرگی هستند که دور منظومه شمسی در گردش هستند.
بعضی از این صخره‌های یخی در جریان گردش خود به علت اختلالات گرانشی از مدار خود خارج شده و وارد منظومه‌ شمسی  و با گرفتار در دام خورشید به دور خورشید به گردش در می آیند سپس یخ آنها تصعید شده وهاله ای دردنباله آنهاظاهر می شود که نورانی و آبی رنگ است.

بزرگترین دنباله دار مشاهده شده در سالهای اخیر دنباله دار (ایکه) است که دنباله آن حتی در روز هم دیده می شد.
دم یک دنباله دارمعمولا تا ۱۵۰ کیلومتر طول دارد راس یا همان سر دنباله دار هم ابری گازی شکل از ماده ای است که وقتی هنوز خیلی از خورشید دور است در ابتدا آشکار می شود. سر دنباله دار به علت تبخیر (هسته ای مرکزی از جنس یخ و متان وآمونیاک ) تشکیل شده که ناخالصی هایی از ذره های غبار و فلز را هم شامل می شود.

در استانداردهای نجومی هسته دنباله دار جسمی بسیار کوچک با چندین کیلومتر قطر تعریف شده است.
اگر افسانه های گذشته را باور دارید باید بدانید بررسی های علمی اخترشناسان نشان داده که دنباله دارها مثل همه اعضای منظومه شمسی اند که در مدارهایی به دور خورشید در گردش هستند و در اثر بازتاب نور خورشید دیده می شوند البته پژوهشهای بیشتر نشان می دهد که دنباله دارها اجسام بازتاب دهنده نوری ساده نیستند چون فرایند گسیل فلوئورسانی دنباله دارها بسیار قوی تر از خود نور بازتابیده خورشید است.
فشار فوتونهای خورشید روی ذرات غبار موجود در دنباله دار و جو خارجی انبساط یافته خورشید یا همان باد خورشیدی که گازی یونیده است اجزای تشکیل دهنده یونیده دنباله دار را بصورت یک دم باریک و طویل به حرکت در می آورد.

اگر دوست دارید دنباله دارها را ببینید درست بعد از غروب یا قبل از طلوع آفتاب به راحتی در آسمان دیده می شوند و به سمت تاریک آسمان فرو می روند

یک نظر بزارید

ایمیل شما منتشر نمی شود: