Ultimate magazine theme for WordPress.

زمانی که ثروت و ارتباط ندارید !

3

حقیقت این است که در جامعه ای زندگی می کنیم که ساختارهای اقتصادی مشکلاتی دارند و با سرمایه اولیه بالا می توان راه های درآمدزایی پرسود و امنی داشت، مالیات هم پرداخت نکرد . و اگر پول داشته باشید نیازی نیست بسیار لایق و کاردان باشید تا بتوانید از نظر شغلی موفق باشید، پارتی هم به همین ترتیب می تواند کاری کند که گاه سرمایه از عهده آن بر نمی آید، می توان به کمک پارتی وام های بهره پایین دریافت کرد، می توان موقعیت شغلی مناسبی را بدون تجربه و دانش لازم کسب کرد و از مزایای آن بهره برد. به کمک پارتی می توانید شرکتی راه بیندازید و در صف گرفتن مجوز و پیچ خم های اداری گیر نکنید و بسیاری مزایای دیگر که هر چند روشی مزموم و ناپسند برای کسب روزی است اما می توان به این صورت ره صد ساله را یک شبه رفت. اما صحبت من در این مقاله مبارزه با این معضل نیست ( که در این باره بسیار صحبت شده است و نیاز به یک حرکت ملی و حکومتی دارد) بلکه روی صحبت من با آن افرادی است که نه سرمایه کافی دارند و نه پارتی تا شغلی داشته باشند چه برسد به اینکه بخواهند مانند برخی ره صد ساله را یک شبه طی کنند. می خواهم به آنها راهی را نشان دهم که در انتهای آن موفقیتی است که خود بدست آورده اند موفقیتی است که وقتی به آن دست پیدا می کنند همگان آنها را تحسین خواهند کرد و شیرینی آن را خواهند چشید. چون روی پای خود ایستاده اند و مانند یک مرد رویای خود را ساخته اند.

کسب و کار حلال
موفقیت

از نظر روحی خود را آماده کنید

قبل از هر چیزی بگویم این که عده ای به کمک پول یا پارتی میانبر می روند دلیل نمی شود شما دست روی دست بگذارید و میدان را به آنها واگذار کنید. موفقیتی که به کمک پول یا پارتی بدست آید هیچ ارزشی ندارد. این موفقیت مال آنها نیست نمی توانند به آن افتخار کنند هر چقدر که بزرگ باشد. این مانند یک تقلب است و خود می دانید که جامعه به این گونه افراد چگونه نگاه می کند.

اما برای اینکه روی پای خود بایستید باید از نظر روحی قوی باشید و به خود ایمان داشته باشید. باید باور داشته باشید که توانایی های شما آنقدر ارزشمند خواهد بود که دیگران به شما نیاز خواهند داشت. اگر فکر می کنید توانایی های شما کافی نیست باید درصدد تقویت و تکمیل مهارت های خود باشید. و البته این حقیقتی است که هر کس منحصر به فرد است و توانایی های منحصر به فرد خودش را دارد. می توانید در گوشه ای بنشینید، ناله کنید، از همه شاکی باشید و بدنبال مقصر بگردید یا اینکه تصمیم بگیرید خودتان کاری انجام دهید به جای اینکه به دنبال کسی بگردید که او را سرزنش کنید، مسولیت کارهایتان را خود قبول کنید. این شرط اول موفقیت در هر کاری است. واقعا رسم بدی است که در جامعه ما رواج پیدا کرده است همه ناله و شکایت می کنیم و از مشکلات مختلف گله داریم. ولی خود هیچ کار جدی و محکمی در جهت رفع آن انجام نمی دهیم. (البته به قول یکی از دوستان افرادی که مدام نق می زنند هم برای اصلاح جامعه لازم هستند، اما اگر می خواهید در بین موفق ها جای گیرید بهتر است این عادت را کنار بگذارید.)

من نمی خواهم مانند آنها که با سخنان اغراق آمیز سعی در بازار گرمی دارند به شما وعده های تو خالی بدهم. بی تعارف می گویم که موفقیت با شماست اگر با چشمان باز تلاش کنید و به خود زمان کافی بدهید. و باور داشته باشید که موفق خواهید شد. شما باید از جایی شروع کنید و اگر امروز شروع کنید بهتر از فردا است.

این مهم نیست که اکنون کجا قرار دارید مهم این است که شروع کنید و باور داشته باشید می توانید.

هدف خود را روشن، واضح و دقیق مشخص نمایید.

اگر یک موفقیت بلند مدت، محکم، پایدار و مطمئن می خواهید امکان پذیر نیست مگر اینکه هدف داشته باشید و البته هدفی واضح و روشن می تواند شما را به موفقیت برساند. تلاش و کوشش بدون هدف نتیجه تصادفی به بار خواهد آورد. چون خودم دیر متوجه این موضوع شدم در جایی خواندم که: شما اکنون همان چیزی هستید که ده سال پیش می خواسته اید! این سخن گویی مرا از خواب بیدار کرده بود. من واقعا در همان موقعیتی بودم که سالها قبل آرزوی آنرا داشتم. اما این واقعا آن چیزی نبود که فکرش را می کردم. و وقتی بیشتر فکر کردم دیدم که چقدر موقعیت های پی در پی را از دست داده ام. من شغلی را که ده سال قبل آرزویش را داشتم به دست آورده بودم. مشابه همه چیز هایی را که ده سال قبل می خواستم داشتم. اما این واقعا چیزی نبود که می خواستم و فکرش را هم نمی کردم که ۱۰ سال طول بکشد! این حقیقتی است که انسان یکبار زندگی می کند و عمر به سرعت می گذرد. و چه خوب است که در جوانی به این حقیقت پی ببرید که ده سال بعد در همان نقطه ای هستید که اکنون آرزویش را دارید. البته در صورتیکه برای آن تلاش کنید و متناسب با هدف خود زحمت بکشید. حقیقت این بود که من می توانستم در جایگاه بهتری باشم ولی در حقیقتکمتر خواسته بودم و طبیعی بود که کمتر هم تلاش کرده بودم. توجه داشته باشید که منظورم از خواستن، توقع داشتن از خود است نه این که از همه طلبکار باشید.

شما بسیار توانمند تر از آن هستید که فکرش را می کنید شما آفریده پروردگار بزرگ هستید! خداوندی که تواناست و می گوید از من کم نخواهید!

اکنون که این مقاله را می نویسم از آن روز که این جمله ارزشمند را خواندم چند سالی می گذرد و به یاری پروردگار توانسته ام در مسیر هدف قرار گیرم به گونه ای که با گذر از هر مرحله لذتی وصف ناشدنی را تجربه می کنم. حتی اطرافیانم نمی توانند درک کنند چرا این قدر کار می کنم! این قانون در مورد شما هم صدق می کند این یعنی جمع کردن همه قدرت ها و توانایی ها، یعنی قدرتی عظیم که می تواند کوها را جابجا کند. این قدرت در کنترل شما خواهد بود مانند لیزری که تمام توانش را بر یک نقطه متمرکز می کند!

پس یک هدف انتخاب کنید یک هدف بزرگ و ارزشمند که ارزش جنگیدن را داشته باشد.

هدف والای خود را به اهداف کوچکتر تقسیم کنید

برای رسیدن به هدف باید بتوانید هدف خود را به اهداف کوچکتر و دست یافتنی تقسیم کنید. و با توجه به توان در هر مرحله زمان کافی به خود بدهید. بسیار مهم است که:

این اهداف کوچک دستیافتنی باشند و مرحله به مرحله شما را به سمت هدف والا پیش ببرند!

در این مرحله است که برنامه ریزی می کنید به مرور که برنامه خود را اجرا می کنید متوجه می شوید برنامه ریزی و زمانبندی شما نقص هایی دارند اینجاست که افراد معمولی ناامید می شوند و این یک فرصت خوب برای موفق هاست که در میدانی تلاش می کنند که رقبای کمتری در برابر آنها وجود دارد. هر مرحله ای را که از برنامه خود اجرا می کنید در حقیقت عده ای از افراد معمولی را پشت سر گذاشته اید و از آنها بالاتر ایستاده اید. در هر مرحله تلاش کنید کیفیت کار خود را بالاتر ببرید به گونه ای که کمتر کسی بتواند بهتر از شما عمل کند. از جادوی نوشتن استفاده کنید اهداف کوچک را همراه با زمان به ثمر رسیدن بنویسید. این نوشتن معجزه می کند شاید باور نکنید ولی من به این روش به هر چه خواستم رسیدم. بیشترین راندمان کاری را زمانی داشتم که برای هر روزم لیستی از کارهایی که باید انجام شود داشتم. این نسخه است که بسیاری از بزرگان آنرا استفاده کرده اند و استفاده از آن را توصیه کرده اند.

این که چگونه و به چه روشی برنامه ریزی کنید چیزی نیست که کسی بتواند برای شما تعیین کند. باید خودتان این کار را انجام دهید و ببینید کدام روش برای شما بهتر جواب می دهد. برای برنامه ریزی روش های زیادی توصیه می کنند ولی در بیشتر آنها کار را از همان ابتدا پیچیده می کنند به طوری که افراد در ابتدای راه احساس ناتوانی می کنند. پس خود و به روش خود برنامه ریزی کنید بدون شک مشکلاتی در برنامه ریزی شما وجود خواهد داشت و باید هر بار که که برنامه خود را اجرا می کنید آنرا برای آینده اصلاح کنید به این ترتیب با ابتکار و سبک خود کار می کنید که از شما انسانی توانا و منحصر به فرد خواهد ساخت که می تواند در شرایط مختلف راه خود را پیدا کند. پس فراموش نکنید که بهترین روش برنامه ریزی ساده ترین آن راست! یکی از ساده ترین روش های برنامه ریزی این است که از آینده و نقطه اوج که به هدف رسیده اید به عقب بازگردید. اگر قرار است ده سال بعد به هدف خود برسید اکنون باید خود را در آن زمان آینده ببینید. آنگاه مرحله قبل از آنرا یعنی ۹ سال بعد ببینید. همینطور به عقب باز گردید تا به ۲ سال بعد، یک سال و نیم بعد، یک سال بعد، هشت ماه بعد، شش ماه بعد، چهار ماه بعد، دوماه بعد، ماه آینده و هفته و روز های بعد برسید برای هر زمان یک مرحله تعیین کنید به این ترتیب متوجه می شوید که از هم اکنون کلی کار هست که باید انجام دهید. و همانطور که گفتم بعد از اجرای برنامه می توانید مشکلات برنامه خود را رفع کنید. این یکی از ساده ترین روشهای برنامه ریزی است ولی ممکن است شما راه ساده تر یا عملی تری بشناسید مهم این است که روشی را به کار ببندید که برای شما مناسب تر است.

اگر این گونه برنامه ریزی کنید در حقیقت مانند کسانی عمل کرده اید که بزرگترین موفقیت ها را کسب کرده اند. برای رسیدن به هدفی بزرگ باید کارهای زیادی انجام داد، توانایی ها و مهارت های لازم را کسب کرد، با دانش مربوطه آشنا شد، سرمایه لازم را بدست آورد، سخت تلاش کرد و بارها شکست خورد! این همه را نمی توان به یکباره و در زمانی کوتاه انجام داد باید برنامه ریزی کنید و مهمتر از آن اینکه به خود زمان کافی بدهید چون اگر به خود زمان کافی ندهید و همیشه از برنامه خود عقب باشید این برنامه ارزش خود را نزد شما از دست خواهد داد. باید در برنامه خود جایی برای مشکلات و حوادث پیش بینی نشده در نظر بگیرید. معمولا افراد وقتی که کار جدیدی راه اندازی می کنند در تخمین تعداد مشتری های احتمالی خود اشتباه می کنند و متوجه می شوند که سرمایه آنها با آن نرخی که پیش بینی می کردند بازگشت ندارد. و معمولا هزینه های پیش بینی نشده بسیار زیاد هستند به خصوص برای افراد کم تجربه و اگر در برنامه ریزی برای بخشی از این معضلات پیش بینی های لازم انجام گرفته باشید از ناکامی ها قدرتمندانه خواهید گذشت و این ناکامی ها شما را قدرتمندتر خواهد کرد.

فراموش نکنید که برنامه خود را چون رازی در دل نگه دارید و مدام با دیگران درباره اهداف خود صحبت نکنید مگر اینکه لازم باشد. وقتی زیاد از برنامه ریزی و هدف های ریز و درشت خود برای دیگران صحبت می کنید، در نتیجه برخورد های دیگران (که حتی می تواند بی توجهی به صحبت های شما باشد.) تقدس آنها در نظر شما کاهش می یابد. این یکی از مشکلاتی است که انگیزه افراد را در پیشبرد برنامه های خود و گذشتن ار موانع کاهش می دهد.

%ها کامنت
 1. هانا آریامنش گفته

  مطلبتون تو حوزه کسب و کار عالی هست یکی از خواننده های خوب مقالاتتون هستم

  1. محمد محمدزاده گفته

   ممنون از نظر و توجه شما ، ان شا الله آینده مطالب بهتری در این حوزه خواهیم داشت

 2. فاطمه کاظم پناه گفته

  چقدر عالی بود مرسی

یک نظر بزارید

ایمیل شما منتشر نمی شود: