Ultimate magazine theme for WordPress.

سیستم GPS چیست و چگونه کار می‌کند.

0

سیستم موقعیت یاب جهانی یکی از پر کاربرد ترین فناوری‌هایی است که تاکنون استفاده شده به دیگر وسیله‌ای در سیستم حمل‌ونقل وجود ندارد که از این سیستم برای ناوبری استفاده نکند. خودروها برای مسیریابی در جاده‌ها ، کشتی‌ها برای یافتن موقعیت خود در دریا و در هواپیما ها نیز برای یافتن موقعیت خود در آسمان البته که فناوری gps مزایای دیگر در صنعت مهندسی نیز داشته مثل نقشه برداری و…

چند ماهواره GPS وجود دارد؟

تا دسامبر سال ۲۰۱۸ ما ۷۳ ماهواره موقعیت‌یاب جهانی GPS را به فضا فرستاده‌ایم که از این تعداد ۳۱ عدد انها عملیاتی و ۹ دستگاه از این ماهواره‌ها رزرو هستند،۱ماهواره جدیدا تست ده و ۳۰ دستگاه از این ماهواره‌ها نیز بازنشسته شده‌اند و ۲دستگاه نیز در طی پرتاب به فضا از دست رفته‌اند.

gps
gps

اولین‌بار چه کسی سیستم GPS را راه‌اندازی کرد؟

این سیستم درواقع توسط دولت آمریکا برای مسیریابی ارتش این کشور برای مسیریابی ساخته و توسعه داده شد،اما اکنون در اختیار هر کس که دستگاه GPS داشته باشدکه بتوند سیگنال‌های رادیویی این دستگاه‌ها را بگیرد است.

دانشمندان gps
دانشمندان gps

در لحظه چند ماهواره GPS بالای سرمان است؟

شما بر روی یک سیاره کروی زندگی می‌کنید پس نمیتوان انتظار داشت در لحظه هر ۳۱ ماهواره را در دسترس داشته باشید. شما در هر وجهی از سیاره باشید ۴ الی ۵ ماهواره GPS در دسترس شما خواهند‌بود ، هر کدام از این ماهواره ها اطلاعاتی در مورد موقعیت مکانی خویش و زمان خود ارسال می‌کند،این اطلاعات با سرعت زیادی توسط گیرنده GPS دریافت شده و با توسط روشی مکان شما محاسبه می‌گردد.

 

چگونگی محاسبه مکان در GPS

برای پیدا کردن موقعیت شما حداقل به سه ماهواره GPS نیاز خواهید داشت تا محاسباتی که به آن trilateration (سه‌گانه)نیز می‌گویند موقعیت شما بر روی زمین پیدا شود.

GPS
GPS

تصور کنید شما در نقطه‌ای بر روی زمین هستید و سه ماهواره GPS بر فراز شما هستند ، حال اگرشما بدانید که چقدر با ماهواره A فاصله دارید بایستی در نقطه‌ از دایره قرمز قرار بگیرید اگر شما این کار را با دو ماهواره B و C نیز انجام دهید در محل تلاقی سه دایره موقعیت شما مشخص می‌شود.

اما با سه ماهواره شما تنها موقعیت ۲ بعدی خود را محاسبه می‌کنید و برای محاسبه در ۳بعد نیاز به ماهواره چهارمی هم هست که بتواند بعد ارتفاع را نیز به آن اضافه کرد.

 

 

یک نظر بزارید

ایمیل شما منتشر نمی شود: