Ultimate magazine theme for WordPress.

مهندس نجفی از راه اندازی سامانه دانلود استاندارد مهندسی خبر داد.

0

با توجه به تحریم ها و محدود سازی سیستم بانکی کشورمان برای پرداخت های بین المللی برای خریداری برخی محصولات و حتی محصولات مجازی  مانند خرید استاندارد های مهندسی برای ما مهندسین و دانشجویان امری غیر ممکن و در برخی موارد دارای زحمت بسیار است. این مورد زمانی اساس میشود که شما در میان یک پروژه نیاز به دسترسی سریع به یک استاندارد دارید آنجا است که این موضوع خودش را نشان میدهد و نیازمندی‌ها خودشان را نشان میدهند.

استانداردهای مهندسی چیست؟

از دید اجتماعی آنچه بر پایه قرارداد، سنت، یا قانون، نمونه‌ای برای سرمشق به کار می‌رود و اجرای آن مورد پذیرش همه می‌شود استاندارد (به فرانسوی: Standard) گفته می‌شود.از دید فنی، وضع قوانین و مقرارت برای تعیین کیفیت و مشخصات مطلوب یک کالا یا خدمات را استاندارد می‌گویند. استانداردها دارای چهار محور کاملاً مجزا، یعنی «ماهیت محصولات»، «امور مدیریتی»، «ارزیابی و انطباق‌ها» و «مسئولیت‌های اجتماعی» هستند.همچنین داشتن نظم و معیار و تعیین اندازه و مهم‌تر از آن رعایت حدود و اندازه‌ها برای حفظ کیفیت زندگی اجتماعی و حتی زندگی شخصی بسیار ضروری و مفید است. در امور اجتماعی و اقتصادی و به‌ویژه امور صنعتی به این اندازه استاندارد می‌گویند. پایه مان برابر واژه استاندارد به معنای آنچه باید در کارها و امور به عنوان پایه و اساس قرار بگیرد و بماند. این واژه به فرهنگستان زبان ایران پیشنهاد شده‌است.(ویکیپدیا)

 

چرا سامانه دسترسی استاندارد

تمامی کشورها سامانه یکپارچه‌ای برای دسترسی دانشجویان و مهندسین به جدیدترین استانداردهای مهندسی را دارند. معمولا این سامانه‌ها در ازای دریافت مبالغ ناچیزی دسترسی به سامانه خود را میدهند تا کاربران بتوانند به راحتی از استانداردها استفاده کنند. در ایران اما این موضوع کمی پیچیده‌تر است و دست سودجویان را نیز به این حوزه باز کرده و باعث شده تا برخی از فضای گل آلود ایران ماهی بگیرند.

مهدی نجفی: تجربه شخصی من برای تهیه استانداردهای مهندسی بسیار نامطلوب بوده استانداردهایی که بصورت میلیونی به دانشجویان و مهندسین فروخته می‌شود و هیچ تعرفه و قیمت مشخصی برای آن در نظر نگرفته اند و این موضوع بسیار ناراحت کننده و نامطلوب است.

سامانه استاندارد از کجا قابل دسترس است؟

با توجه به ایجاد زیرساخت این سامانه و اجرای آن زودی و در مهرماه بصورت رسمی معرفی خواهد شد اما بصورت پیش فرض در منو سایت تک‌فکت نیز تا هفته آینده برخی استانداردهای کمیاب بصورت طبقه‌بندی شده و منظم قابل دسترس خواهد بود.

منبع ویکیپدیا
یک نظر بزارید

ایمیل شما منتشر نمی شود: