Ultimate magazine theme for WordPress.

چگونه پاور کامپیوتر را سرویس کنیم؟!

در این بخش یا میگیریم که چگونه باز کنیم و سرویس کنیم

4

داستان چیه؟!

تابستان است سیستم های رایانه ای در سخت ترین شرایط ممکن کار میکنن و محاسبات پیچیده را انجام می دهند یا برای انجام مدلسازی یک پروژه کار میکنن اما آیا ما دقیقا به فکر سیستم مون هستیم؟ آیا از اون درست نگه داری میکنیم؟ خب شما زمانی شما وسیله ای میخرید بایستی از آن به نحو احسنت نگهداری کنید حال این نگه داری برای پرکار ترین بخش سیستمتان بعد  پردازنده پاور است که از زمان روشن شدن تا هنگام راه اندازی و حتی در پایان نیز آخرین قسمتی است که خاموش می شود کمی متفاوت است چرا باید کاور جداگانه ان را باز کنید.

وظیفه پاور

وظیفه پاور در واقع تامین برق مورد نیاز سیستم شما شامل مادربرد ، هارددیسک ، دی و دی درایوها و… است و همچنین در پاور های جدید وظیفه خروج گرما از فضای درونی کیس را نیز به گونه ای بر عهده گرفنته است.

 

پیچگوشتی به دست بشیم

خب بیایید شروع کنیم و یه پاور رو باز کنیم:

مرحله اول بایستی ۴ تا پیچ زیر پاور را باز کنیم تا کاوری که روی آن فن قرار دارد باز شود مطابق شکل زیر

چگونه پاور کامپیوتر را سرویس کنیم؟!
چگونه پاور کامپیوتر را سرویس کنیم؟!

سپس به آرامی کاور را از روی بدنه اصلی جدا میکنیم  در شکل زیر بدنه اصلی و کاور مشخص شده است.

 

مراقب باشید اگر مشاهده کردین که کار باز نمیشود برچسب های دور را چک کنید قطقا یک برچسب مانع بیرون آمدن و جدا شدن کاور می شود.

بازهم پس از باز کردن مراقب باشید کاور را یهو نکشید زیرا فن روی آن سوار است و ممکن است اگه باز زور زیاد بکشید فن در دستانتان بماند و سیم اتصال پاره شود.

با احتیاط باز کیند و سوکت فن را از برد اصلی جدا کنید سوکت را در راستای عرضی سوکت جابه جا کنید تا راحت جدا شود. حال فن را از روی کاور جدا کنید حل سراغ سرویس فن می رویم که مهم ترین کار سیستم را انجام میدهد یعنی خنک سازی

قبل از انکه پروانه را جدا کنید یک گیره واشر مانند در سمت پشت موتور موجود است که با برداشتن کاور برچسبی و کاور پلاستیکی میتوانید بایک کارد میوه خوری ان را از مکانش خارج کنید.

پس از خروج گیره واشری میتونید پروانه را از موتورش خارج کنید و در نهایت شما این چنین چیزی دارید

 

سپس با یک مسواک و پارچه خاک را از روی فن پاک کنید  فن را تمیز و قشنگ پاک کنید

 

پس از پاک کردن فن سراغ برد اصلی بروید اما تا سعی دارید از برس های نقاشی بلند استفاده کنید تا دستتان به صورت مستقیم با برد تماس نداشته باشد خاک روی قطعات و برد را بگیریذ سپس پیچ های اتصال برد به بدنه اصلی را باز کنید و به آرامی برد را بلند کنید معمولا ۴ عدد پیچ برد را به بدنه اصلی متصل میکند.

زمانی که برد را بلند کردید خاک های زیر ان را نیز به کمک مسواک و پارچه بگیرید و تمیز کنید

پس از پاک کردن دیگر کار تمام است حال اگر حس میکنید محور اصلی فن پاور خشک است می توانید ۱ قطر روغن چرخ خیاطی روی محورش بریزید تا روغن کاری شود روغن های اضافی نیز با پارچه بگیرید نه همه را

و سپس تمامی مراحل را برعکس برای بستن انجام دهید حال بست واشر پروانه به موتور را نیازی نیست ببندید اما اگر میخواهید ببندید اول گیر واشر را با پارچه تمیز کنید سپس یک لوله خودکا مناسب که محور پرواز اندازه ورودی لوله خودکار باشد و همچنین قطر خودکار به گونه ای باشد که درون کاور موتور برود حال سر خودکار را چرب نموده و سپس واشر را روی نوک خودکار بزنید چون نوک خودکار چرب است بست روی آن میماند سپس بر روی محور پروانه فشار دهید تا جا بیفتد.

و تمام با احتیاط کامل تمامی قطعات را سر جایشان ببندید و سوکت فن را هم فراموش نکنید که باید جا بزنید

 

تبریک شما پاور خود را سرویس کردید.

در قسمت بعد تعمیر برخی پاورهای سوخته را خواهیم داشت

منتظر نظرهای شما هستیم…

چگونه پاور کامپیوتر را سرویس کنیم؟!
چگونه پاور کامپیوتر را سرویس کنیم؟!
%ها کامنت
 1. ممنون از شما گفته

  خیلی مفید و خلاصه

 2. تقی گفته

  داداش دمت گرم
  خدا خیرت بده..توی این تعطیلی های کرونایی که نمیشه رفت بیرون با توضیحات شما فن پاور رو درست کردم دمت گرم

  1. مهدی نجفی گفته

   با سلام
   با تشکر از بازخورد شما

   1. محمد گفته

    سلام
    خیلی عالی بود

یک نظر بزارید

ایمیل شما منتشر نمی شود: