Ultimate magazine theme for WordPress.

کاربرد ماژول SRS در خودرو و اهمیت ریست کردن آن

SRS module

شاید برایتان جالب باشد که بدانید چگونه خودرو شما متوجه می‌شود که بایستی چه زمانی کیسه های هوا (Airbag)ها را باز کند، ماژول SRS یکی از قطعات کلیدی در باز شدن ایربگ‌ها است که در ادامه به آن می پردازیم.

0

شاید یکی از پیشرفت‌ها در خودروها کمربند ایمنی بود که در زمان خودش شاید اختراع خوبی به نظر می رسید چرا که در گذشته سرعت خودرو ها بسیار کم بود.

بعدها کمربند ایمنی خودرو ها تکامل پیدا کرد و به حالت امروزی درآمد و بهینه تر شد اما باز برای حفظ جان کافی نبود از همان دوران خودرو های کارل بنز شرکت ها به دنبال حفظ جان مردم بودند و چیز هایی مشابه ایربگ برای عابرین ساختند که در  صورت برخورد ماشین با عابرین یا خودروها آسیب کمتری ببینند.

فناوری ایربگ هم در قرن بیستم ام شروع به کار کرد و خودرو ها از قرن بیستم به صورت رسمی با ایربگ آشنا شدند اما از آن دوره ایربگ ها نیز تکامل پیداکردند و بهینه‌تر شدند و در جا های مختلف مانند کناز صندلی در سقف و … جای خود را پیدا کردند.

همانطور که میدانید در خودروهای جدید ایربگ ها زیاد شده اند یعنی در یک خودرو ممکن است ۸ یا حتی بیشتر ایربگ وجود داشته باشد ، خب در این میان بعد از تصادف متوجه می شوید که همه ایربگ ها باز نشده اند و فقط ایربگ هایی باز شده اند که سرنشین ها به آن سمت ضربه می دیدند.

سیستم و مکانیسم ایربگ

سیستم ایربگ متشکل شده است از چند سنسور جهت محاسبه شدت ضربه و جهت آن سپس این اطلاعات به رایانه ایربگ می رود تا تصمیم بگیرد که کدام ایربگ‌ها را فعال کند سپس سیگنال ها را به کیسه های مربوط ارسال می کند تا فعال شوند.

srs چیست؟

ماژول SRS در واقع رایانه ایربگ است که تصمیم گیرنده است و اطلاعات تصادف در آن ذخیره می شود و برای اینکه بعد از یک بار عمل کردن بایستی حتما تحویل نمایندگی یا متخصص آن داده شود تا تعویض یا ریست شودیا به عبارتی مجدد آرم”arm” شود.

srs
srs

این ماژل معمولا در وسط و زیر کنسول وصل می شود و برای دسترسی به این ماژول بایستی کنسول وسط خودرو را باز کنید البته باز اشاره می کنیم که بسته به مدل خودرو ممکن است در جا های دیگر نیز قرار داشته باشد اما معمولا آن را در وسز قرار می دهند.

خود سیستم SRS با توجه به کارخانه سازنده و تعداد ایربگ ها متفاوت است.

امیدواریم که اطلاعات مفیدی در اختیار شما گذاشته باشیم.

یک نظر بزارید

ایمیل شما منتشر نمی شود: