Ultimate magazine theme for WordPress.

کپی کاری چینی ها کار دستشان داد!شکایتLand Rover از چینی ها

0

شرکت چینی «ژیانگلینگ موتورز» Jiangling Motors که مالک برند لندویند است، در اواخر سال ۲۰۱۴ از یک کراس اوور بانام Landwind X7 رونمایی کرد که کپی کامل و بی‌شرمانه‌ای از رنجروور اووک محسوب می‌شد. بدتر اینکه برخی از فروشندگان لندویند کیت‌های بدنه‌ای را به فروش می‌رسانند که عملاً همان تفاوت‌های کوچکی هم که میان لندویند X7 و رنجروور اووک وجود دارد را از بین می‌برد.این کپی هم یکی از کپی های بزرگ چینی ها است که البته این یکی با واکنش شرکت Land Rover روبرو شد.چینی ها قبل تر نیز کپی های آشکاری از شرکت های …..Mercedes benz،Jaguar،Jeep،Mazda انجام داده اند که البته آنها واکنشی به این موضوع نشان نداده اند.

Land Rover Range Rover

LAND Wind

دادگاه منطقه چائویانگ پکن شرکت Land Wind را در ساخت نمونه X7 به اتهام کپی برداری از پنج ویژگی اصلی رنجرور ایووک محکوم کرده است. به‌گفته این دادگاه، شباهت‌های موجود بین این ۲ خودرو خریدارن را سردرگم کرده است. بنابر دستور دادگاه، تولید و فروش شاسی‌بلند لندویند X7 متوقف خواهد شد و این شرکت باید برای جبران ضررهای وارده به شرکت جگوار-لندرور، خسارت پرداخت کند. لندویند X7 در سال ۲۰۱۵ معرفی شد و از آن زمان تاکنون بر همگان آشکار بود که طراحی بدنه و کابین این خودرو کاملا از رنجرور ایووک کپی‌برداری شده است.نسخه فیس‌لیفت این خودرو با تغییرات جزئی شامل چراغ‌ها و سپر‌های متفاوت در سال ۲۰۱۷ معرفی شد اما پایه طراحی خودرو دست‌نخورده باقی ماند. با وجود شباهت‌های ظاهری فراوان، لندویند X7 تقریبا با نصف قیمت رنجرور ایووک عرضه شد. نکته جالب اینجا است که کمی قبل‌تر در کشور ما هم نمونه‌های از لندویند X7 دیده شده بودند. بنابر شکایات گذشته، بسیاری عقیده داشتند که شرکت جگوار-لندرور در محکوم کردن شرکت Jiangling Motor Corporation که مالک برند لندویند است، ناکام خواهد ماند.

Land Wind

Land Rover Rang Rover

اما اکنون رای هیات منصفه به نفع شرکت جگوار-لندرور صورت گرفت تا این شرکت اولین خودروسازی باشد که در دادگاه کشور چین پیروز می‌شود. به‌گفته کیت بنجامین، مدیر قوانین جهانی جگوار-لندرور:

ما از تصمیم دادگاه پکن خوشنود هستیم و با اطمینان قوی‌تری در بازار چین سرمایه‌گذاری خواهیم کرد و از قدرت داوری عقلانی دادگاه‌ها در چین حمایت می‌کنیم. این احقاق حقوق نمایانگر آن است که قانون به‌طور مناسبی اجرا شده تا از مشتریان و حق قانونی آن‌ها محافظت شود و دچار سردرگمی نشوند. به‌دین ترتیب از سرمایه‌گذاری کسب‌و‌کار در طراحی و نوآوری هم محافظت خواهد شد.

پس از پیروزی Land Rover در دادگاه چین انتظار می رود شرکت های دیگر نیز به پا خواسته و بر علیه شرکت های چینی شکایت تنظیم کنند که موجب می شود در آینده دیگر خودروسازان چینی به سمت کپی کاری و نمونه برداری از شرکت های دیگر نروند و خود خودروی خود را طراحی کنند.

یک نظر بزارید

ایمیل شما منتشر نمی شود: