Ultimate magazine theme for WordPress.

آیا سوخت هم تاریخ انقضا دارد؟

0

برای بسیاری سوال است که سوخت تا چه مدت میتوانند سوخت را نگهداری کنند یا سوخت تا چه مدت در باک وسیله نقلیشان باقی بماند. در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم.

آیا بنزین تاریخ گذشته می شود؟

علیرغم اینکه بنزین و گازوئیل از نفت خامی ساخته می‌شوند که میلیون‌ها سال در زیر زمین مانده است، اما بنزین و گازوئیل برای همیشه باقی نمی‌مانند و در واقع عمر مفید آن به‌طور شگفت‌آوری کوتاه است. طبق گزارش RAC، بنزین معمولاً در صورتی که به درستی ذخیره شود حدود شش ماه ماندگاری دارد. یعنی در یک ظرف محکم در بسته با دمای ۲۰ درجه نگهداری شود.

فرمول بنزین
ساختار شیمیایی بنزین

در دماهای بالاتر سریع‌تر تجزیه می‌شود، برای مثال در دمای ۳۰ درجه، تنها سه ماه دوام می‌آورد. به طور مشابه، اگر ظرف بد مهر و موم باشد، سوخت سریعتر تجزیه می شود.

به طور کلی، گازوئیل در یک قوطی قابل حمل بین شش تا ۱۲ ماه دوام می آورد تا اینکه شروع به تخریب کند. با این حال، مانند بنزین، نحوه نگهداری آن نیز می تواند بر طول عمر آن تأثیر بگذارد.

تخریب به این دلیل اتفاق می افتد که عناصر شیمیایی مختلف سوخت با سرعت های مختلف تبخیر می شوند، به این معنی که ترکیب شیمیایی سوخت در طول زمان تغییر می کند. وقتی برخی از مواد شیمیایی تبخیر می‌شوند، برخی دیگر با اکسیژن واکنش می‌دهند و باعث می‌شوند که سوخت «صمغ» شود.

آیا سوخت کهنه به ماشین من آسیب می رساند؟

در بیشتر موارد، بعید است که مقدار کمی از سوخت کهنه مشکلات مهمی ایجاد کند. اگر از سوخت کهنه استفاده کرده اید یا مشکوک هستید که سوخت در باک خودروی شما تمام شده است، بهتر است بنزین یا گازوئیل تازه را پر کنید.

با این حال، هرچه سوخت قدیمی‌تر باشد، تخریب و احتمال بروز مشکلات بدتر است، بنابراین اگر سوخت برای مدت طولانی (بیش از شش ماه) در سیستم خودرو شما باقی مانده است، ارزش تخلیه آن را دارد. اگر از بنزینی استفاده می کنید که از بهترین حالت خود گذشته است، ممکن است به دلیل تخریب سوخت، استارت ضعیف یا عملکرد ضعیف موتور را تجربه کنید.

در موارد شدیدتر که بنزین اکسید شده و “صمغ” شده است، می تواند ناخالصی های جامد ایجاد کند که می تواند سیستم سوخت و سایر قسمت های موتور را مسدود کند.

بنزین منقضی شده
بنزین منقضی شده

به طور مشابه، دیزلی که تخریب شده است می‌تواند باعث ایجاد رسوباتی شود که بخش‌های حساس سیستم سوخت را مسدود می‌کند و منجر به مشکلات بالقوه پر هزینه می‌شود.

یک نظر بزارید

ایمیل شما منتشر نمی شود: