Ultimate magazine theme for WordPress.

بایدها و نبایدهای باتری‌ تلفن‌همراه

0

با سلام خدمت تمامی مخاطبان سایت تک فکت امروز میخوایم در مورد باتری‌ تلفن‌همراه صحبت کنیم و ببینیم که چه زمانی باتری ما خراب میشه و یا چه زمانی باتری ما سالم هست گوشیمون خرابه در ادامه با ما همراه باشید. یک تلفن می‌تواند تمام آخرین ویژگی‌ها را داشته باشد، اما بدون باتری که بتوند آن را روشن نگه دارد بدرد نخواهد خورد.

به طور طبیعی، مردم نگران حفظ عمر باتری تلفن همراه خود هستند. و همچنین، فناوری تلفن همراه در دهه‌های گذشته با سرعتی نگران‌کننده تکامل یافته و بسیاری از ما را در دانش پشت سر گذاشته است. این عوامل باعث شد تا افسانه های زیادی در مورد شارژ تلفن به صورت آنلاین و حتی دهان به دهان منتشر شود. اگر می‌خواهید به خوبی از تلفن خود مراقبت کنید و تا زمانی که می‌توانید از آن استفاده کنید، ما تمام دستورالعمل‌هایی را که نیاز دارید همراه با استدلال پشت آن‌ها در اختیار داریم.

در این مقاله خواهیم خواند

  • علم پشت شارژ باتری‌ تلفن‌همراه
  • برخی از عوامل موثر بر دوام باتری تلفن همراه
  • برای افزایش عمر باتری‌ تلفن‌همراه خود چه کاری می توانید انجام دهید

با دانستن این موضوع، بیایید به درون این موضوع شیرجه برویم!

باتری‌ تلفن‌همراه شما چگونه شارژ خود را ذخیره می کند؟

چرخه های شارژ/تخلیه باتری لیتیوم یون واکنش های شیمیایی هستند که توسط الکتریسیته ایجاد می شوند. یون های لیتیوم در حین شارژ شدن از الکترود مثبت به الکترود منفی و در حین استفاده از گوشی از منفی به مثبت جریان می یابند. باتری‌های لیتیوم یونی که در تلفن‌های مدرن امروزی یافت می‌شوند مدتی است که وجود دارند و دائماً برای کوچک‌تر، ایمن‌تر و ماندگاری طولانی‌تر ساخته شده‌اند. باتری‌های مدرن بسیار ایمن‌تر و کارآمدتر از نمونه‌های نیکل قبلی خود هستند که به سرعت بیش از حد گرم می‌شدند، با گذشت زمان تغییر شکل می‌دادند و به دلیل «اثر حافظه»(Memory effect) فقط زمانی که باتری کاملاً خالی بود شارژ می‌شدند.

عوامل موثر بر دوام باتری تلفن همراه

عمر باتری‌ تلفن‌همراه شما از قبل در زمان ساخت مشخص شده است. با این حال، عادات شارژ شما می تواند عمر باتری‌ تلفن‌همراه شما را حفظ کرده یا کوتاه کند.

چرخه های شارژ/دشارژ

باتری‌های تلفن معمولاً دارای تعداد مشخصی از چرخه‌های شارژ/دشارژ هستند که چیزی بین 300 تا 500 است. چرخه شارژ به معنای رفتن از باتری پر به خالی شدن کامل و سپس بازگشت دوباره است. در واقع، یک باتری برای تکمیل یک چرخه کامل به چند بار شارژ نیاز دارد، بنابراین محاسبه تعداد چرخه مصرفی شما دشوار است. عمر باتری با استفاده کاهش می‌یابد و بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که با توجه به عادت‌های شارژ گوشی خود، این روند را کاهش دهید.

درجه حرارت

سازندگان تلفن توصیه می‌کنند که از تلفن خود فقط در مکانی استفاده کنید که دمای محیط بین ۰ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد (۳۲ تا ۹۵ درجه فارنهایت) باشد. گوشی‌ها طوری طراحی شده‌اند که در مواقعی که دما برای استفاده مناسب نیست خاموش می‌شوند، که گوشی شما را از آسیب در امان نگه می‌دارد، اما اگر واقعاً نیاز به استفاده از آن برای ناوبری، تماس‌های مهم یا حتی مواقع اضطراری دارید، این می‌تواند بسیار ناراحت کننده باشد. پس از قرار گرفتن در معرض چندین بار دماهای شدید می تواند به طور دائم به باتری‌ تلفن‌همراه شما آسیب برساند. همچنین باید از تغییرات شدید دما اجتناب کرد زیرا می تواند منجر به گیر افتادن رطوبت در داخل گوشی و آسیب دیدن اجزای آن شود.

شارژر

برخلاف تصور رایج، استفاده از شارژر متفاوتی نسبت به شارژری که گوشی شما با آن عرضه می‌شود، یا شارژری که سازنده گوشی شما ارائه می‌دهد، باتری شما را خراب نمی‌کند. مشکل مربوط به شارژرهای با کیفیت پایین است. این شارژرها معمولاً بسیار ارزان‌تر از قیمت واقعی هستند. آنها طبق استانداردهای صنعتی تولید نمی‌شوند و فاقد محافظ‌های فیزیکی و تکنولوژیکی هستند که از یک شارژر برند دریافت می‌کنید. شارژرهای غیر رسمی نه تنها می توانند به باتری‌ تلفن‌همراه شما آسیب برسانند، بلکه انفجارهای خطرناکی نیز ثبت شده است. باتری های مدرن یک تراشه داخلی دارند که به تنظیم ورودی از شارژر کمک می کند.

شارژر
شارژر و پاوربانک

بنابراین حتی اگر فرض کنیم از یک شارژر سریع(فست شارژ-Fast charge) برای تلفنی استفاده می‌کنید که نمی‌تواند آنقدر ولتاژ را دریافت کند، گوشی شما به سادگی با سرعتی که باتری آن طراحی شده شارژ می‌شود. قابلیت شارژ سریع در این حالت هیچ کاری نمی کند.

 

آیا شارژ بی سیم یا وایرلس برای باتری مضر است؟

گرما نیز در اینجا مطرح است. پدهای شارژ بی سیم تایید شده با کیفیت خوب اغلب دارای خنک کننده داخلی هستند و طوری طراحی شده اند که گوشی شما را در هنگام شارژ در دمای مناسب نگه دارند. آنها همچنین مزیت کاهش آسیب مکانیکی به درگاه شارژ تلفن شما را دارند. همچنین، در حال حاضر گوشی‌ها با پروتکل‌های شارژ و سرعت‌های شارژ مختلفی عرضه می‌شوند که برای انجام شارژ سریع نیاز به یک شارژر سازگار دارند. بدون سازگاری، شارژر سریع به سادگی به عنوان یک شارژر معمولی کار خواهد کرد.

یک نظر بزارید

ایمیل شما منتشر نمی شود: