Ultimate magazine theme for WordPress.

آموزش برنامه Defragment & Optimize Drives

0

تمام کسانی که از رایانه استفاده می‌کنند در طول عمر سیستمشان بارها برنامه های نصب و حذف می‌کنند میلیون ها بار فایل انتقال می‌دهند یا جا به جا می‌کنند از حافظه‌ای به حافظه‌ای دیگر از فضایی به فضای دیگر از پاتیشنی به پارتیشن دیگر تمام این ها به مرور زمان باعث یک برهم ریختگی در حافظه سیستم ما می شود با تک‌فکت همراه باشید

آیا استفاده از Defragment & Optimize مفید است؟

یکپارچه سازی می تواند عملکرد دسترسی به داده ها را برای HDD هایی که اطلاعات را روی صفحات دیسک ذخیره می کنند، بهبود بخشد، در حالی که می تواند باعث شود SSD هایی که از حافظه فلش استفاده می کنند سریعتر فرسوده شوند.

Defragment & Optimize فایل ها را سازماندهی می کند

اصطلاح Defragment به مرتب کردن مجدد بخش های فایل در یک دستگاه ذخیره سازی به ترتیب پیوسته اشاره دارد تا فایل دیگر تکه تکه نشود. تکه تکه شدن باعث می شود رایانه شما سخت تر کار کند و کندتر کار کند. هنگامی که یک کامپیوتر یک فایل را در یک هارد دیسک ذخیره می کند، از هر فضایی که در دسترس است استفاده می کند – اگر فضای خالی متوالی کافی برای نگهداری فایل به عنوان یک کل وجود نداشته باشد، هارد دیسک فایل را به چند قسمت تقسیم می کند و آن قسمت ها را در فضای در دسترس ذخیره می کند. منظور از فایل غیر پیوسته، فایل تکه تکه شده است.

مزایا یکپارچه سازی برای هارد دیسک

اگر رایانه شما کندتر از حد معمول کار می کند، ممکن است بتوانید با یکپارچه سازی هارد دیسک، سرعت نسخه پشتیبان را افزایش دهید. یکپارچه سازی برای هارد دیسک ها مفید است زیرا به جای پراکندگی فایل ها را کنار هم قرار می دهد تا هد خواندن و نوشتن دستگاه در هنگام دسترسی به فایل ها مجبور نباشد زیاد جابه‌جا شود. دو چیز بر سرعت فراخوانی داده ها توسط هارد دیسک تأثیر می گذارد: جستجوی زمان و سرعت خواندن که مربوط به زمان حرکت بازوی کنترل به محل داده است و مدت زمان خواندن داده ها. یکپارچه سازی با کاهش تعداد دفعاتی که هارد دیسک مجبور به جستجوی داده است، زمان بارگذاری را بهبود می بخشد.

اشکالات درایوهای دیسک حالت جامد

یکپارچه سازی یک SSD احتمالا عملکرد را بهبود نمی بخشد و باعث فرسودگی سریعتر درایو می شود. درایوهای SSD یا هارد فلش، بازوی کنترلر را برای خواندن اطلاعات ذخیره شده روی دیسک فیزیکی حرکت نمی دهند و در عوض اطلاعات ذخیره شده در حافظه فلش را فراخوانی میکنند. به دلیل نحوه عملکرد SSD ها، زمان جستجو ناچیز می شود، بنابراین یک فایل تکه تکه تفاوتی ایجاد نمی کند. علاوه بر این، بسیاری از SSD ها از الگوریتم هایی استفاده می کنند که به طور عمدی داده ها را روی تراشه های حافظه فلش پخش می کنند که فقط برای کنترلر SSD معنی دارد. از آنجایی که کامپیوتر الگوریتم‌های چیدمان داده‌های SSD را پردازش نمی‌کند، داده‌ها به هم ریخته می‌شوند و عملاً یکپارچه نمی‌شوند.

برنامه Defragment & Optimize ویندوز ۱۰

در این برنامه شما میتوانید درایو های خود را چه SSD باشند یا HDD میتوانید بهینه‌سازی یا یکپارچه سازی کنیداین برنامه بصورت رسمی در ویندوز xp رخ نشان داد و بعد از آن با توجه به پیشرفت حافظه ها و فرمت های درایوها این نرم‌افزار نیز توسعه پیدا کرد و در نسخه های آینده ویندوز نیز حضور پیدا کرد.

ظاهر برنامه هنگامی که باز می‌شود به صورت زیر است

defragment and optimize
defragment and optimize

همانطور که قابل مشاهده است تمامی درایو ها و نوع آن (HDD or SSD) همچنین آخرین مرتبه‌ای که درایو بهینه سازی شده را نیز نشان می‌دهد. همانطور که قابل مشاهده است شما میتوانید با انتخاب درایو موردنظر آن را بهینه سازی(Optimize) یا آنالیز(Analyze) نمایید.

Defragment & Optimize
Defragment & Optimize

پس از کلیک بر روی Optimize وضعیت درایو به صورت Running…  میکند و وضعیت بهینه سازی را در روبه‌رو بصورت درصدی نشان می‌دهد و زمانی که تمام می‌شود بصورت OK تغییر می‌کند.

شما منیتوانید با تنظیم این برنامه و تعیین زمانبندی برای آن تمام این مراحل را بصورت اتوماتیک انجام دهید، کافیست بر روی دکمه Change settings کلیک کنید تا پنجره مربوط به تنظیم اتوماتیک رخ نماید

در این تنظیمات حتی میتوانید تعیین کنید کدام درایوها بصورت خودکار بهینه شوند.

یک نظر بزارید

ایمیل شما منتشر نمی شود: