Ultimate magazine theme for WordPress.

سیل چیست؟ انواع سیل

0

به گزارش سایت تک‌فکت; به نقل از شبکه زمین شاناسان هنگام بحث در مورد سیل، مهم است که بفهمیم آنها چیست. بیایید با تعریف سیل شروع کنیم. سیل عبارت است از طغیان آب که زمین هایی را که معمولاً خشک است زیر آب می برد. سیل یکی از حوزه های مورد مطالعه در رشته هیدرولوژی است. آنها شایع ترین و گسترده ترین رویداد طبیعی آب و هوای شدید هستند.

سیل‌ها می توانند بسیار متفاوت به نظر برسند، زیرا این پدیده هر چیزی از چند اینچ آب تا چند فوت را می پوشاند. آنها همچنین می توانند به سرعت وارد شوند یا به تدریج ساخته شوند. برای پاسخ بهتر به سوال سیل چیست؟ ما به این موضوع پاسخ خواهیم داد که هر نوع خاص از رویداد سیل چیست.

به گفته دوستان ما در آزمایشگاه ملی طوفان شدید، سیل پنج نوع است. آنها عبارتند از:

 1. طغیان رودخانه(River Flood)
 2. سیل ساحلی(Coastal Flood)
 3. موج طوفان(Storm Surge)
 4. سیلاب داخلی(Inland Flooding)
 5. سیل ناگهانی(Flash Flood)

همانطور که می توانید از لیست بالا استنباط کنید، سیل می تواند در هر جایی اتفاق بیفتد، هم در مناطق ساحلی و هم در مناطق داخلی. بیایید نگاهی دقیق به انواع سیل بیاندازیم.

طغیان رودخانه چیست؟

اولین نوع سیلابی که بررسی خواهیم کرد طغیان رودخانه است.

طغیان رودخانه زمانی رخ می دهد که سطح آب از بالای سواحل رودخانه بالا می رود. این سیل می تواند در تمام کانال های رودخانه و جویبار رخ دهد. این شامل همه چیز از نهرهای کوچک تا بزرگترین رودخانه های جهان است.

دلایل طغیان رودخانه

طغیان رودخانه معمولاً به چهار دلیل اتفاق می افتد. آنها عبارتند از:

 1. باران بیش از حد ناشی از سیستم های طوفان گرمسیری که به خشکی می ریزد
 2. رعد و برق مداوم در همان منطقه برای دوره های طولانی
 3. ترکیبی از بارش باران و ذوب برف
 4. تکه یخ

اطلاعات بیشتر در مورد سیل رودخانه ها

طغیان رودخانه ها می تواند ناگهانی یا آهسته اتفاق بیفتد. سیل ناگهانی رودخانه اغلب در رودخانه‌های کوچکتر، رودخانه‌هایی با دره‌های شیب‌دار، رودخانه‌هایی که بیشتر طولشان بر روی زمین‌های غیرقابل نفوذ جریان دارند و معمولاً کانال‌های خشک اتفاق می‌افتد.
از سوی دیگر، سیلاب‌های رودخانه‌ای با ارتفاع کم معمولاً در رودخانه‌های بزرگ با حوضه‌های آبریز بزرگ رخ می‌دهد. اگر قبلاً این را نمی دانستید، حوضه آبریز به هر منطقه ای از زمین گفته می شود که در آن بارش جمع می شود و به یک خروجی مشترک می رود.

سیل ساحلی چیست؟

نوع بعدی سیل که باید در مورد آن بدانید سیل ساحلی است.

سیل ساحلی عبارت است از غرق شدن مناطق خشک معمولی در طول ساحل با آب دریا.

علل سیلاب سواحل

سیل‌های ساحلی معمولاً نتیجه ترکیبی از موج‌های جزر و مدی دریا، بادهای شدید و فشار هواست.

این شرایط معمولاً از طوفان های دریایی مانند:

 1. طوفان های استوایی
 2. سونامی
 3. جزر و مد بالاتر از حد متوسط

موج طوفان چیست؟

نوع دیگری از سیل که اغلب با سیلاب های ساحلی همراه است، موج طوفان است.

موج طوفان افزایش غیرعادی سطح آب در نواحی ساحلی بیش از جزر و مد نجومی معمولی است.

دلایل موج طوفان

موج طوفان همیشه نتیجه طوفان های هواشناسی است که جزر و مدی بالاتر از حد معمول در سواحل ایجاد می کند. سه بخش از یک طوفان وجود دارد که این موج را ایجاد می کند. آن ها هستند:

 1. باد
 2. امواج
 3. فشار اتمسفر پایین

اطلاعات بیشتر در مورد طوفان موج

موج طوفان شکل بسیار خطرناکی از سیل است. می تواند همزمان مناطق ساحلی بزرگی را سیل کند. همچنین می تواند خیلی سریع باعث جاری شدن سیل شود.

سیل شدید زمانی اتفاق می‌افتد که موج طوفان همزمان با جزر و مد بالا اتفاق می‌افتد. این می تواند باعث شود جزر و مد طوفان به بیش از 20 فوت برسد!

هواشناسان ما همیشه تاکید می کنند که موج طوفان خطرناک ترین جنبه هر سیستم گرمسیری است. بیشترین تهدید را هم برای جان و هم برای مال به همراه دارد. در گذشته، ما شاهد تأثیرات شدید طوفان ویرانگر بوده‌ایم. برای مثال، طوفان طوفان جان بیش از 1500 نفر را (مستقیم و غیرمستقیم) در طول طوفان کاترینا گرفت.

سیل داخلی چیست؟

نوع بعدی سیل در لیست ما سیل داخلی است. برخی سازمان ها از سیلاب داخلی به عنوان سیل شهری یاد می کنند. سیل ناگهانی نیز نوعی سیلاب داخلی است.

سیل داخلی به سیلابی گفته می شود که در یک منطقه ساحلی در داخل یا غیر خشک رخ می دهد. بنابراین، سیل و طوفان ساحلی، سیلاب داخلی نیست.

علل وقوع سیلاب داخلی

بارندگی تقریباً همیشه مقصر سیل‌های داخلی است. باران به دو صورت باعث ایجاد سیلاب در داخل شهر می شود. این می تواند با بارندگی ثابت در طی چند روز اتفاق بیفتد یا ممکن است به دلیل یک دوره کوتاه و شدید بارندگی اتفاق بیفتد.

ذوب برف همچنین باعث ایجاد سیلاب های داخلی می شود، اگرچه بارندگی علت شایع تری است. یکی دیگر از راه‌های وقوع سیل در داخل این است که راه‌های آبی توسط آوار، یخ یا سدها مسدود می‌شوند.

 

اطلاعات بیشتر در مورد سیل داخلی

سیل‌های داخلی اغلب در مناطق شهری بدتر هستند زیرا جایی برای رفتن آب وجود ندارد. ویژگی‌های شهری زیر می‌تواند باعث ایجاد سیل شهری یا تشدید سیل‌های داخلی شود:

 1. جاده ها و خیابان های آسفالت شده
 2. تجهیزات زهکشی کم ظرفیت
 3. ساختمان های متراکم
 4. فضای سبز کم استگ

سیل فلش یا سیل ناگهانی چیست؟

شناخته شده ترین و کشنده ترین نوع سیل، سیل ناگهانی است.

سیل ناگهانی به جاری شدن سیل گفته می شود که در عرض 6 ساعت و اغلب در عرض 3 ساعت به دلیل بارندگی شدید (یا دلایل دیگر) شروع می شود.

چه چیزی باعث سیل ناگهانی می شود؟

سیل ناگهانی ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. بیشتر سیل‌های ناگهانی پس از بارندگی بسیار شدید ناشی از رعد و برق شدید در یک دوره کوتاه (معمولاً 6 ساعت یا کمتر) اتفاق می‌افتند. دو عنصر کلیدی برای تعیین اینکه احتمال وقوع سیل ناگهانی وجود دارد:

 1. نرخ بارندگی
 2. مدت زمان بارندگی

سیل‌های ناگهانی نیز زمانی اتفاق می‌افتند که سدها می‌شکنند، زمانی که سیل‌ بندها از کار می‌افتند، یا زمانی که یخ مقدار زیادی آب را آزاد می‌کند.

خطرات سیل ناگهانی

سیل ناگهانی شماره 1 قاتل آب و هوا در ایالات متحده است.

سیل‌های ناگهانی بسیار قدرتمند هستند. آنها نیروی کافی برای غلتاندن تخته سنگ ها، کندن درختان از زمین، تخریب ساختمان ها و پل ها و جستجوی کانال های جدید را دارند. مشخصه این نوع سیل سیلاب‌های خروشان است که از بستر رودخانه‌ها، خیابان‌های شهری یا دره‌ها می‌شورند و همه چیز را از بین می‌برند. با ارتفاعات به 30 فوت، سیل‌های ناگهانی می توانند جوامع را به طور کامل پوشش دهند.

یکی دیگر از دلایل خطرناک بودن سیل ناگهانی این است که ممکن است بدون هیچ هشدار یا هشداری اتفاق بیفتد. این امر به ویژه در زمانی که سدها یا سیل بند ها شکسته می شوند صادق است.

سرویس ملی هواشناسی توصیه می کند قبل از وقوع یک رویداد سیل ناگهانی، خطر این پدیده منطقه خود را بدانید. آنها همچنین توصیه می کنند که در صورت وقوع ، یک طرح بحران خانوادگی یا تجاری آماده کنید.

 

یک نظر بزارید

ایمیل شما منتشر نمی شود: