Ultimate magazine theme for WordPress.

اینترنت اکسپلورر پس از ۲۷سال بازنشسته شد

0

به گزارش تک‌فکت; مایکروسافت امروز – ۱۵ ژوئن ۲۰۲۲ مصادف با ۲۵خرداد۱۴۰۱ رسماً به پشتیبانی از مرورگر وب خود، اینترنت اکسپلورر پایان می‌دهد.

تاریخچه اینترنت اکسپلورر

اینترنت اکسپلورر، همچنین به عنوان IE یا MSIE شناخته می شود، برای اولین بار در سال ۱۹۹۵ به عنوان بخشی از یک بسته الحاقی برای ویندوز ۹۵ منتشر شد – اولین ویندوز با دکمه بدنام “شروع”. از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۳، این شرکت نرم‌افزاری چند میلیارد دلاری ۱۱ نسخه از نرم‌افزار مرور وب خود را منتشر کرد – “برای بسیاری در جهان، این اولین معرفی وب جهانی بود.” آخرین نسخه آن اکسپلورر ۱۱ بود که در سال ۲۰۱۳ قبل از جایگزینی با مایکروسافت اج منتشر شد.

ظهور و سقوط اینترنت اکسپلورر

در  اوایل دهه ۲۰۰۰، مرورگر معروف مایکروسافت پرکاربردترین مرورگر وب بود که تا سال ۲۰۰۳ به حداکثر ۹۵ درصد سهم بازار رسید. یکی از دلایل ظهور حماسی این مرورگر این بود که مرورگر وب پیش‌فرض در سیستم عامل ویندوز مایکروسافت بود که به آن اجازه داد اولین جنگ مرورگر را در برابر رقیب Netscape Navigator برنده شود.

سهم استفاده از آن با راه اندازی فایرفاکس (۲۰۰۲) و گوگل کروم (۲۰۰۸) کاهش یافته است. سهم بازار مرورگر اکسپلورر در سال ۲۰۱۰ به کمتر از ۵۰ درصد رسید و در سال ۲۰۱۲، گوگل کروم از اینترنت اکسپلورر به عنوان پرکاربردترین مرورگر وب دنیا پیشی گرفت. طبق آمار StatCounter،

از آغاز سال ۲۰۲۲، کاربران اینترنت اکسپلورر کمتر از یک درصد از کاربران وب را در تمام پلتفرم ها تشکیل می دادند.

گوگل کروم: محبوب ترین مرورگر وب امروزی

امروزه از هر ۱۰ کاربر اینترنت ۶ نفر با استفاده از گوگل کروم وب را مرور می کنند. طبق آمار StatCounter، تقریباً در همه کشورهای جهان، Google Chrome پرکاربردترین مرورگر است. مرورگر سافاری اپل با حدود ۱۹ درصد دومین مرورگر محبوب جهان است و پس از آن فایرفاکس با حدود چهار درصد قرار دارد.

مایکروسافت در یک پرسش متداول فنی برای کسانی که می‌خواهند اینترنت اکسپلورر را مدتی طولانی‌تر نگه دارند، خاطرنشان کرد که فقط مرورگر IE در ویندوز ۱۰ ۲۰H2 و نسخه‌های جدیدتر را حذف می‌کند. سیستم‌عامل‌های بی‌تأثیر شامل ویندوز ۸.۱، به‌روزرسانی‌های امنیتی توسعه‌یافته ویندوز ۷ و برخی از نسخه‌های سرور ویندوز ۱۰ خواهند بود.

internet explorer
internet explorer

از سایر کاربران، افراد یا شرکت‌ها خواسته می‌شود که سیستم‌ها و وب‌سایت‌های خود را به Microsoft Edge یا مرورگر دیگری منتقل کنند. برخی از کسب و کارها ممکن است از برنامه های قدیمی یا وب سایت هایی استفاده کنند که فقط با اینترنت اکسپلورر سازگار هستند. در حالی که Edge دارای حالت اینترنت اکسپلورر است، ممکن است این برنامه‌ها و سایت‌ها آنطور که انتظار می‌رود کار نکنند.

یک نظر بزارید

ایمیل شما منتشر نمی شود: