علمیعمران

فوم‌بتن، ترکیبات و کاربردهای آن در صنعت چیست؟

what is foam concrete

این نوع بتن از حباب‌های درون این بتن که توسط فوم به وجود می‌آیند استفاده کرده و تخلخل را درون این نوع بتن افزایش می‌دهد و باعث می‌شود وزن آن در هر متر مکعب به نسبت بتن معمولی کاهش یابد.

این نوع بتن به اختصار : LCC شناخته می‌شود، “Lightweight Cellular Concrete

روش تولید فوم‌بتن

این بتن در واقع باستی به روشی هوا  را به میان بتن بدهیم برای مثال می‌توانیم به بتن هوا بدهیم اما به روشهایی مانند افزون فوم که پس از خشک شدن بتن فوم از بین میرود و در برخی موارد نیز فوم در بین باقی می‌ماند.

تاریخچه تولید و انواع محصولات فوم‌بتن

تاریخچه فوم بتن به سال ۱۹۲۰ بر می‌گردد ، در ابتدا برای ساخت اندود استفاده میشده که با استفاده هوا فشرده به درون بتن دمیده می‌شود . از محصولاتی که در طی این زمان تولید شد شامل بلوک‌های سبک که با فوم بتن ساخته می‌شوند ، دیوارهای پیش ساخته ، کف سازی برای ساختمان‌ها و…

 

کاربردها و فواید

از کاربردهای فوم بتن میتوان به عایق صدا ، عایق رطوبت ،پایین آوردن وزن سقف تمام شده، وزن بسیار پایین و تسریع در ساخت سازه است

،استفاده از فوم بتن در ساب‌‌بیس اتوبان‌ها نیز استفاده می‌شود که در مقاله راهسازی به آن اشاره خواهیم کرد:

معرفی سازه راه
معرفی سازه راه

از فوم بتن به عنوان پرکننده یا فیلر “Filler” استفاده می‌شود که پر کردن درزهای بین بلوک‌ها ،پر کردن درزهایی که در دیوار های بتنی ایجاد شده‌اند استفاده می‌شوند:

فوم بتن برای پر کردن درزها
فوم بتن برای پر کردن درزها

 

تصاویری از فوم بتن

 

برچسب ها

مهدی نجفی

کارشناسی عمران کارشناسی ارشد هوافضا هر روز یه شانس جدید برای یادگرفتن یه چیز جدیده. فرقی نمی‌کنه من کی هستم و شما کی هستین؛ تنها چیزی که مهمه اینه که بتونیم دانسته‌هامون رو با هم به اشتراک بگذاریم، چراکه تنها راه عبور انسان از تاریکی، چیزی نیست جز چراغ دانایی‌.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن