اخبار فناوری

معرفی و آشنایی با سامانه هوشمند مدیریت تجهیزات ارتباطی(همتا)

این سامانه در ادامه طرح رجیستری تلفن همراه و تجهیزات مخابراتی اجرا شد عملکرد این سیستم به این گونه است زمانی که یک سیستم مخابراتی می‌خواهد وارد کشور شود در ابتدا در گمرک کد (IMEI) آن وسیله مخابراتی در سیستم م مخابراتی ایران ثبت می‌شود و تمامی نقل‌وانتقالات این وسیله در این سامانه ثبت می‌شود،مشخص می‌شود این گوشی چد دست چرخیده است.

از مزایای این سیستم می‌توان به این اشاره کرد که گوشی‌های سرقت شده می‌توانند به راحتی شناسایی شوند و عملا در شبکه مشخص می‌شود مالک تلفن چه کسی است.

چگونه در سامانه همتا ثبت‌نام کنیم

در این سامانه شما می‌توانید به دو صورت ثبت‌نام انجام دهید،البته بایستی گفت که زمانی که شما یک شماره تماس داشته باشید در واقع به همتا دسنرسی خواهید داشت:

شما میتوانید با شماره تلفن همراه یا شماره ملی در صورتیکه از قبل ثبتنام کرده باشید وارد سایت شوید برای ثبتنام با شماره ملی نیز به شماهر تلفن همراه نیاز دارد.

همتا
همتا

ما برای ورود به این سیستم از شماره تلفن همراه استفاده می‌کنیم پس از وارد کردن شماره همراه یک کد برایتان ارسال می‌شود که آن را وارد می‌کنید بعد از آن کد امنیتی در همان صفحه  که بصورت فارسی است را وارد می‌کنیم و وارد سیستم می‌شویم

در پنل این سیستم شما میتوانید دستگاه هایتان را مدیریت کنید که در این تب میتوانید کارهای انتقال مالکیتیا همان فروش را داشته باشید و همچنین میتوانید در این سیستم خودتان دستگاه اضافه کنید درصورتی که تا کنون تلفن همراه خود را اضافه نکرده اید

همنچنین در تب فعالسازی که برای تلفن های نو و دست اول است که تا کنون فعال نشده اند.

گزینه بعد استعلام اصالت تلفن همراه است که با وارد کردن کد (IMEI) را وارد کنید تا از گوشی که قصد خرید آن را دارید از اصالت آن اطمینان حاصل کنید.

ثبت گوشی مسافری در سامانه همتا

در این بخش در صورتی که عوارض مربوط به گمرک را به صورت حضوری یا اینترنتی پرداخت نکرده اید میبایست با مراجعه به سایت پرداخت عوارض گمرکی متعلق به گمرک جمهوری اسلامی ایران نسبت به پرداخت عوارض اقدام نموده و سپس درخواست خود را در صفحه ثبت نمایید.

در هر درخواست کالای مسافری، تنها یک دستگاه قابل ثبت می باشد

در صورتی که کاربر در ثبت اطلاعات مدل تلفن همراه خود در سامانه ثبت گوشی‌های مسافری گمرک خلاف اظهاری انجام دهد و مرتکب تخلف گردد، سامانه همتا به محض شناسایی تخلف نسبت به لغو ثبت گوشی مذکور اقدام خواهد کرد و مسئولیت آن بر اساس ماده قانونی زیر بر عهده وارد کننده اطلاعات در سامانه همتا است.

“بر اساس ماده ۶ قانون جرایم رایانه‌ای مصوب ۰۵/۰۳/۱۳۸۸، اشخاصی که اقدام به وارد نمودن اطلاعات خلاف واقع نمایند، مشمول عنوان جعل رایانه‌ای شده و به حبس از یک تا پنج سال و یا جزای نقدی از بیست میلیون تا یکصد میلیون ریال و یا هر دو مجازات محکوم خواهند شد.”
ثبت گوشی سری در سامانه همتا
ثبت گوشی سری در سامانه همتا

اکنون تمامی برندهای تلفن همراه در ایران طرح رجیستری برای آنها اجرا شده است که آخرین آنها سامسونگ بوده که در اردیبهشت سال ۹۷ طرح رجیستری بر روی این تلفه های همراه نیز اجرایی شد.

برچسب ها

مهدی نجفی

کارشناسی عمران کارشناسی ارشد هوافضا هر روز یه شانس جدید برای یادگرفتن یه چیز جدیده. فرقی نمی‌کنه من کی هستم و شما کی هستین؛ تنها چیزی که مهمه اینه که بتونیم دانسته‌هامون رو با هم به اشتراک بگذاریم، چراکه تنها راه عبور انسان از تاریکی، چیزی نیست جز چراغ دانایی‌.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن