پزشکی و سلامت

ویروس کرونا چیست و از کجا آمد؟

کرونا ویروس یا covid-19  یک خانواده بزرگ از ویروس‌ها هستند که باعث بیماری از سرماخوردگی شایع به بیماری‌هایی مانند سندرم تنفسی خاور میانه (MERS – CoV) و سندرم تنفسی حاد تنفسی (SARS – CoV می‌شوند. یک coronavirus جدید (nCoV) یک نژاد جدید است که قبلاً در انسان‌ها شناسایی نشده است.

کرونا ویروس
کرونا

کرونا ویروس‌ها zoonotic هستند ، به این معنی که بین حیوانات و انسان‌ها منتقل می‌شوند . بررسی‌های مفصل نشان داد که SARS – CoV از گربه‌ها به انسان‌ها و MERS – CoV با شتر تا انسان‌ها منتقل شدند. بسیاری از کرونا ویروس‌ها مشهور در حیواناتی که هنوز به انسان‌ها منتقل نشده اند، در حال گردش است.

علایم و مقابله با ویروس کرونا

علایم رایج ابتلا شامل علایم تنفسی، تب، سرفه، تنگی نفس و مشکلات تنفسی است. در موارد جدی‌تر، عفونت می‌تواند موجب ذات‌الریه، سندروم حاد تنفسی، شکست کلیه و حتی مرگ شود. توصیه‌های استاندارد برای جلوگیری از شیوع این عفونت شامل شستن عادی دست‌ها ، پوشش دهان و بینی زمانی که سرفه و عطسه می‌کنید، پخت کامل گوشت و تخم‌مرغ را شامل می‌شود.از تماس نزدیک با هر کسی که علائم بیماری تنفسی مانند سرفه و عطسه را نشان می‌دهد خودداری کنید.

 

برچسب ها

مهدی نجفی

کارشناسی عمران کارشناسی ارشد هوافضا هر روز یه شانس جدید برای یادگرفتن یه چیز جدیده. فرقی نمی‌کنه من کی هستم و شما کی هستین؛ تنها چیزی که مهمه اینه که بتونیم دانسته‌هامون رو با هم به اشتراک بگذاریم، چراکه تنها راه عبور انسان از تاریکی، چیزی نیست جز چراغ دانایی‌.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن