TechFact
تازه های فناوری و علم روز دنیا به همراه آموزش ها و محصولات متنوع

ویروس کرونا چیست و از کجا آمد؟

کرونا ویروس

کرونا یکی از ویروس‌های پر سروصدای این روزهایمان است که شاید در مورد آن زیاد نمی‌دانیم یکی از شاید همه‌گیرترین ویروس‌هایی است که از راه تماس مستقیم یا رعایت نکردن فاصله ۱٫۵ متری دیگران را مبتلا می‌کند

کرونا ویروس یا covid-19  یک خانواده بزرگ از ویروس‌ها هستند که باعث بیماری از سرماخوردگی شایع به بیماری‌هایی مانند سندرم تنفسی خاور میانه (MERS – CoV) و سندرم تنفسی حاد تنفسی (SARS – CoV می‌شوند. یک coronavirus جدید (nCoV) یک نژاد جدید است که قبلاً در انسان‌ها شناسایی نشده است.

کرونا ویروس
کرونا

کرونا ویروس‌ها zoonotic هستند ، به این معنی که بین حیوانات و انسان‌ها منتقل می‌شوند . بررسی‌های مفصل نشان داد که SARS – CoV از گربه‌ها به انسان‌ها و MERS – CoV با شتر تا انسان‌ها منتقل شدند. بسیاری از کرونا ویروس‌ها مشهور در حیواناتی که هنوز به انسان‌ها منتقل نشده اند، در حال گردش است.

علایم و مقابله با ویروس کرونا

علایم رایج ابتلا شامل علایم تنفسی، تب، سرفه، تنگی نفس و مشکلات تنفسی است. در موارد جدی‌تر، عفونت می‌تواند موجب ذات‌الریه، سندروم حاد تنفسی، شکست کلیه و حتی مرگ شود. توصیه‌های استاندارد برای جلوگیری از شیوع این عفونت شامل شستن عادی دست‌ها ، پوشش دهان و بینی زمانی که سرفه و عطسه می‌کنید، پخت کامل گوشت و تخم‌مرغ را شامل می‌شود.از تماس نزدیک با هر کسی که علائم بیماری تنفسی مانند سرفه و عطسه را نشان می‌دهد خودداری کنید.