هوافضا

چینی ها کم سروصدا و پیشتاز، رویش جوانه پنبه در ماه

رویش جوانه پنبه در ماه 

جوانه اى سبز، کوچک، در ساختار مشبک و گامى بلند در اکتشافات فضایى

جوانه پنبه در ماه

براساس عکس هاى منتشر شده توسط موسسه تحقیقات پیشرفته تکنولوژى دانشگاه چانگ-کینگ؛ ماه نشین Chang’e-4 که در ٣ ژانویه (١٣ دى ماه) در سمت تاریک ماه فرود آمد، بذر پنبه حمل شده توسط این ماه نشین جوانه زده است.

گیاهان قبلا در ایستگاه فضایى بین المللى رشد کرده اند، اما این اولین بار است که بذرى در ماه رشد داده شده است. توانایى رشد گیاهان در فضا به عنوان ماموریت هاى فضایى دراز مدت در ایستگاه هاى انسانى در دیگر نقاط منظومه شمسى مثل مریخ از اهمیت ویژه اى برخوردار است.

جوانه پنبه در ماه
جوانه پنبه

جمع آورى مواد غذایى در فضا، با فرض ایده آل و با استفاده از آب استخراج شده محلى، به این معناست که فضانوردان مى توانند براى مدت زمان طولانى بدون بازگشت به زمین براى تامین انرژى زنده بمانند.

“چانگ اى-۴” با داشتن فضاى بیوسفر ١٨ سانتى مترى مشبک و سطل مانند محتوى آب، هوا و خاک به همراه دانه هاى سیب زمینى، مگس میوه، یک گیاه کوچک گلدار از خانواده خردل و مخمر، شرایط کنترل شده اى براى رشد بذر مورد نظر به وجود آورده است.

آژانس فضایى چین خبر از پروژه چانگ اى-۵ هم داده که در اواخر سال ٢٠١٩ با ماموریت آوردن نمونه هایى از ماه اجرا خواهد شد. چانگ اى-۶ هم با هدف اوردن برخى نمونه هاى دیگر از قطب ماه طراحى خواهد شد. این سلسله ماموریت ها زمینه ساخت پایگاه تحقیقاتى در ماه با استفاده از تکنولوژى چاپ سه بعدى را فراهم مى کند.

منبع
آژانس فضايى چين

محمد محمدزاده

کارشناسی مهندسی مکانیک کارشناسی ارشد مهندسی هوافضا (سازه) کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار ( mba )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا