Ultimate magazine theme for WordPress.

چرا خمیازه مسری است، مطالعه چه نشان می دهد؟

0

به گزارش تک‌فکت; تا به حال به این فکر کرده اید که چرا تماشای خمیازه ناگهانی یک نفر باعث می شود که میل مشابهی در شما برای باز کردن دهان ایجاد شود؟ در حالی که دانشمندان هدف فیزیولوژیکی این  موضوع را درک کرده اند، دلیل مسری بودن را در میان حیوانات اجتماعی آنها را متحیر کرده است. به گفته اندرو گالوپ، زیست شناس تکاملی از مؤسسه پلی تکنیک دانشگاه ایالتی نیویورک و نویسنده مقاله، خمیازه کشیدن می تواند راهی برای همگام شدن گروه های حیوانات با یکدیگر و هماهنگی رفتارهای گروهی باشد.

تصور از خمیازه کشیدن چیست؟

فرد معمولاً در حالی که از یک حالت فعالیت به حالت دیگر تغییر می کند خمیازه می کشد که می تواند یا بیدار شدن از خواب عمیق یا رفتن به رختخواب پس از یک روز خسته کننده باشد. مدت‌ها تصور می‌شد که خمیازه کشیدن وسیله‌ای برای بازدم دی اکسید کربن و تامین اکسیژن است. اما، اکنون، به نظر می‌رسد که خمیازه کشیدن ممکن است با تعدیل دمای خون برای خنک کردن مغز بیشتر ارتباط داشته باشد. مطالعه ای که در مجله Animal Behavior منتشر شده است، خمیازه های مسری را روشن کرده است.

هنگامی که صحبت از خمیازه های مسری پی در پی بین افراد می شود، گالوپ توضیح داد که این رفتار ممکن است برای افزایش هوشیاری در یک گروه تکامل یافته باشد. ایده این است که اگر خمیازه کشیدن نشان می‌دهد که شخصی احساس خواب آلودگی می‌کند، تماشای خمیازه او ممکن است سایر اعضای گروه را آگاه کند. این امر هشیاری کم فردی را که خمیازه می کشد جبران می کند و در نتیجه هوشیاری کلی گروه را افزایش می دهد.(” هم اکنون که در حال نوشتن این مقاله هستم خمیازم گرفته”)

برای روشن شدن این ایده، گالوپ در سال گذشته مطالعه ای را انجام داد. او چندین عکس را به مردم نشان داد که شامل محرک های تهدیدکننده مانند عکس مارها و محرک های غیرتهدیدکننده مانند عکس قورباغه ها بود. مردم ابتدا ویدیوهایی از خمیازه کشیدن را مشاهده کردند و سپس تصاویر را به آنها نشان دادند. گالوپ سپس توانایی آنها را برای انتخاب تصاویر از مجموعه تصاویر آزمایش کرد.

او مشاهده کرد که پس از تماشای خمیازه افراد، می توان محرک های تهدید کننده یا تصاویر مارها را به طور موثرتری تشخیص داد. با این حال، توانایی افراد برای تشخیص تصویر قورباغه بدون تغییر باقی ماند.

 

یک نظر بزارید

ایمیل شما منتشر نمی شود: